Yazı Detayı
28 Nisan 2022 - Perşembe 13:53
 
Yaz gelince meyve sebze fiyatı düşer mi?
Burak Yeşilyurt
trtbafra@gmail.com
 
 

Gıda ürünlerindeki durmak bilmeyen yüksek fiyatlar vatandaşın canını bir hayli sıksa da yaz aylarının gelmesi ile beraber meyve sebze fiyatlarında düşüş olabileceği düşünülüyor veya temenniler bu yönde diyelim.

Peki, Yaz aylarının gelmesi meyve sebze fiyatlarını ne derece etkileyebilir?

Yaz meyve ve sebzelerini daha ucuza yiyebilecek miyiz?

Doğal olarak kış aylarında yaşanan olumsuz hava koşulları ve soğuk hava şartları nedeni ile üretim yaz aylarına göre daha azdır. Kış sebzeleri dışında da üretim yapılamamaktadır. Tabi soğuk hava depoları, sera, örtü altı üretim gibi yollarla kış aylarının mutfak ihtiyacı karşılanmaya çalışılsa da  bu dönemde ürün miktarının az olması ürün fiyatının da yüksek olması anlamına geliyor.

Peki, Üretim miktarının yaz aylarında artması daha ucuz meyve sebze yiyebileceğimiz anlamına mı geliyor?

Gelin birlikte tarım ürünleri tarladan soframıza hangi aşamalardan geçerek geliyor kısaca inceleyelim. Ürün önce çiftçi tarafından tarlada birçok emek verilerek üretiliyor. Bu esnada gübre, ilaç, su, elektrik, mazot gibi birçok girdi ile karşı karşıya kalıyor. Daha sonra ürünün tarladan toplanması ve toplanan ürünün bölge haline veya satışı yapılacak alana ulaştırılması gerekiyor. 

Sonrasında ürünün işlenmesi paketlenmesi ve son tüketiciye yani bizlere sunulmak üzere market, manav vb. pazara ulaştırılması kalıyor. Bu süreç üreticiden tüketiciye gıda tedarik zinciri olarak adlandırılıyor. Ve bu zincir ne kadar uzarsa ürün sofralarımıza o kadar pahalı ulaşıyor.

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) 2022 yılı şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 16,69, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 28,50, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 80,99 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 36,85 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 9,60, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 17,69 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 47,24, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 86,59 artış gerçekleşti.

Üreticinin girdi maliyetleri bu kadar yükselmişken yaz geldiğinde daha ucuza ürüne sahip oluruz demek biraz hayalcilik olur.

İşin özü öncelikle üreticinin üretim maliyetlerini düşürmeden ucuz meyve sebze yemek biraz zor görülüyor.

BURAK YEŞİLYURT

 

 
Etiketler: , Yaz, gelince, meyve, sebze, fiyatı, düşer, mi?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Özlü Sözler
Namus görünmez bir cevherdir; çok kere ona sahip olmayanlar sahipmiş gibi görünürler.


Ömer Hayyam
Arşiv
Haber Yazılımı