Yazı Detayı
02 Temmuz 2022 - Cumartesi 06:31
 
ÜLKEMİZDE TARIMIN DURUMU NEDİR?
Jale EREN
trtbafra@gmail.com
 
 

Eski bir tarım bakanımız Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp şöyle diyor;

“Tarım bir milletin açlık, tokluk meselesidir. Dolayısıyla hürriyet meselesidir. Aç olan insanın

hürriyetini kaybetmesi an meselesidir”.

Gerçekten de tohumu özgür olmayan bir millet asla özgür olamaz.

Ama ne yazık ki yerel tohumlarımıza sahip çıkılmadı. Irak, savaş sonrası çıkarılan “Tohumculuk Kanunu”ile yerel tohumlarını kaybetmişti. Bizler ise savaşmadan bu yasayı çıkardık.

Tarımda yaşanan yanlış politikalar yüzünden Türk çiftçisi her geçen gün daha da yoksullaştırılmış, tarım ve hayvancılık neredeyse bitmiş, enflasyon katlanılır boyutu çoktan aşmış, mazot ve gübre fiyatlarıyla birlikte tüm fiyatlar önü alınamaz şekilde uçmuştur.

Çiftçimizin ürünlerinin hasat zamanında ithalatta gümrük vergilerinin kaldırılırcasına indirilmesi ve çiftçi için elzem olan mazotun ve yemin çok pahalı tutulması, çiftçimize sahip çıkılmaması nedeniyle çiftçi üretemez, ürettiği ürünü satamaz hale gelmiştir. Bundan dolayı da köylüler tarım ve hayvancılığı bırakmakta, “bir devlet kapısına nasıl kapağı atarız” diye düşünmektedir. Halbuki çiftçiye sahip çıkılmış olsaydı bütün bunlar olmayacak ve devlet daha güçlü olduğu gibi işsizlik de azalacaktı.

Bizler, gıda güvenliğimizin sağlanması için, sağlıklı nesiller için, çok uluslu tohum şirketlerinin tahakkümünden kurtulmak için, topraklarımızın ölmemesi için yerel tohumlara sahip çıkmak ve yaşatmak zorundayız. Ve en kısa zamanda kendi ulusal tarım politikamızı belirleyerek tarıma ve çiftçiye sahip çıkılması gerekmektedir. Eğer bu şekilde devam edersek, bir tarım ülkesi olan Türkiye’de tarım tamamen bitecek, bu konuda dışa bağımlı bir ülke haline geleceğiz. Zaten o aşamadayız. Şu anda tarım ve hayvancılık can çekişmektedir.

Bu kapsamda yerel tohum çalışmaları, tüm canlıları ve hepimizi ilgilendiren en önemli çalışmadır.

Jale Eren/ Muğla Yerel Tohum Grubu Başkanı

 

 
Etiketler: ÜLKEMİZDE, TARIMIN, DURUMU, NEDİR?,
Yorumlar
Özlü Sözler
Devletin hazinesi adalettir.


Yunus Emre
Arşiv
Haber Yazılımı