Yazı Detayı
23 Nisan 2022 - Cumartesi 22:11
 
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitamin ve Mineraller
Doç. Dr. Feyzi Gökosmanoğlu
trtbafra@gmail.com
 
 

Küresel Sağlık Örgütlerinin pandemi olarak kabul ettiği, SARS-CoV-2 (COVİD-19) ülkemizde de önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaktadır. Bu salgında alınacak en iyi önlemin bağışıklık sistemini korumak, mesafe, temizlik, maske ve aşılanmadır. Vitamin D yetersizliği olan hastalarda COVİD-19 enfeksiyonu daha sık ve daha ağır seyrettiği ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Vitamin D düzeyi normal olan hastalarda enfeksiyon daha hafif seyirli olduğu yeni yapılan çalışmalarda gösterildi.

Yakın tarihli bilimsel veriler değerlendirildiğinde; ‘’Veriler ve bulgular çelişkili olmasına rağmen, mevcut kanıtlar, bağışıklık destekleyici rolleri olan çoklu mikrobesinlerle takviyenin bağışıklık fonksiyonunu modüle edebileceğini ve enfeksiyon riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bağışıklık desteği için en güçlü kanıtlara sahip mikrobesinler Vitamin C –D ve Çinko (Zn)’dur. Vitamin D, kemik gelişimi için elzem olan bir vitamindir. Ayrıca bunun ötesinde, klinik pratikte önemli yansımalar bulacağı şüphe götürmeyen immünomodülatör ve bağışıklık  fonksiyonlarınıda düzenlediği araştırmalarda gösterildi. D vitamin eksikliği, enfeksiyonlara ve bağışıklık sistemi hastalıklarına yatkınlığın yanı sıra kanser gelişiminde de artış ile ilişkilidir.

Vitamin D kan tahlili yapılmadan da kullanılabilir, çünkü ülkemizde eksiklik 90 civarındadır. Ancak kanda vitamin D eksikliği tesbit edildikten sonra kullanılırsa daha akılcı olur. Vitamin D, 19-70 yaş arasındaki erişkinlere kemik ve kas sağlığı için gerekli minimum günlük D vitamini ihtiyacı 600 IU, serum vitamin D düzeyini 30 ng/ml düzeyinde tutacak ihtiyaç ise 1500-2000 IU olarak belirlenmiştir. 70 yaş üzerinde 800 IU/gün, 65 yaş ve üzerindekilerde düşmeleri önlemek için 800 IU/gün D vitamini gereklidir. Günlük ihtiyacın karşılanması gıda ve güneşe maruz kalmanın yanında D vitamin takviyesi gerektirir. COVİD -19 salgınından korunmak için Vitamin D düzeyi 30 ng/ml üzerinde olmalıdır.  Vitamin C, Çin ve bazı ülkelerde çok yüksek dozda kullanılmış, bu dozları oral ilaçlarla almanız mümkün değil, bu nedenle Vitamin C doğal yollarla  alınmalıdır. Kış meyveleri bağışıklık sistemini destekleyici C vitamininden zengin olduğu için bu meyvelerin tüketimine ağırlık verilmeli, mümkünse yemeklere taze limon sıkılmalıdır.

         Doç Dr . Feyzi Gökosmanoğlu / İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

        Medicana İnternational Samsun Hastanesi

 
Etiketler: Bağışıklık, Sistemini, Güçlendiren, Vitamin, ve, , Mineraller,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Özlü Sözler
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "


resim_kose_x_59213186217200bbe5f9.jpg
Arşiv
Haber Yazılımı