Haber Detayı
02 Eylül 2023 - Cumartesi 09:50
 
ŞAP HASTALIĞINA KARŞI SONBAHAR DÖNEMİ AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI
Şap hastalığına yönelik sonbahar dönemi aşılama kampanyası bugün (1 Eylül) itibarıyla başlatıldı. Ülkemiz için önemli hayvan hastalıkları arasında yer alan şapa karşı yıllar içinde yürütülen çalışmalar ve alınan önlemler sayesinde, hastalığın seyri ve yayılımı kontrol altına alındı.
YAŞAM Haberi


Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (WOAH) Genel Kurulu'nda alınan kararla Trakya'nın, aşılı arilik statüsü kazandığı ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından şap hastalığı ile mücadele kapsamında uluslararası kuruluşlarla işbirlikleri sürdürülmektedir.

Bu kapsamda 2023 yılı başında FAO temsilciliği aracılığıyla Irak'tan gelen numunede "SAT-2 serotipi" izole edilerek aşı üretim çalışmalarına başlanılmış, 37 gün gibi kısa sürede Şap Enstitüsü Müdürlüğünce aşı üretimleri gerçekleştirilmiştir.

Yılda İki Kez Aşılama Yapılıyor

Bu yıl mart ayında yeni şap serotipinin Türkiye'de ilk kez görülmesiyle birlikte tüm önlemler ivedilikle alınarak aşılama çalışmalarına başlanılmıştır. Bakanlık tarafından 31 Ağustos itibarıyla yaklaşık 30 milyon doz aşı üretimi gerçekleştirilmiş, yaklaşık 14 milyon büyükbaş, 2 milyon küçükbaş hayvan aşılanmıştır. Ülke genelinde ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde kampanya şeklinde olmak üzere yılda iki kez büyükbaş hayvanların tamamı veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyeni ve teknikerleri tarafından aşılanmaktadır. Hastalığın hayvanlar üzerindeki etkisini azaltmak ve yayılımını engellemek amacıyla hayvanların aynı aşı ile birden fazla kez aşılanması gerekmektedir.

Sonbahar kampanya döneminde kullanılmak üzere 6 milyon doz aşı sahaya gönderilmiş olup, aşı ulaşmayan il kalmamıştır. Kampanya dönemi boyunca yaklaşık 15 milyon aşı sahaya gönderilecektir. Söz konusu 2 aylık kampanya döneminde ülkemizdeki tüm büyükbaş hayvanların aşılanması sağlanacaktır. Hastalığın yayılımının önüne geçmek için sıkı yol kontrolleri uygulanacak olup, aşısız hiçbir hayvanın hareketine izin verilmeyecektir.

Üreticilerin Tedbirlere Uyması Önem Taşıyor

Mücadeleye katkı sağlamak üzere mihrak yönetimi, mihrak araştırması, karantina, temizlik ve dezenfeksiyon, biyogüvenlik uygulamaları, hastalık hakkında farkındalık oluşturulması, yetiştiricinin bilgilendirmesi ve paydaşlar arası işbirliği geliştirilmesi amacıyla bölge illerinin katılımıyla tam zamanlı saha tatbikatı eğitim ve uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Bu yapılan çalışmalar WOAH ile de paylaşılmaktadır. Hayvanların hastalıktan etkilenmemesi ve verim kayıplarının yaşanmaması için hastalıkla ilgili alınan tedbirlere tüm üreticilerin uyması ve hayvanlarını aşılatmaları büyük önem arz etmektedir.

 

Kaynak: Editör: VURAL YEŞİLYURT
 
Etiketler: ŞAP, HASTALIĞINA, KARŞI, SONBAHAR, DÖNEMİ, AŞILAMA, KAMPANYASI, BAŞLADI,
Haber Videosu
Yorumlar
Özlü Sözler
İyiliğe karşı kötülük hayvanlıktır…


Hacı Bektaşı Veli
Arşiv
Haber Yazılımı