Haber Detayı
03 Nisan 2024 - Çarşamba 01:00
 
KARADENİZ HAVZASI PROGRAMININ 2021-2027 DÖNEMİ İKİNCİ VE SON PROJE TEKLİF ÇAĞRISI BAŞVURULARI BAŞLADI
İlk çağrı sonuçlarında Türkiye’nin diğer ülkelere göre en fazla proje başvurusu sunan, projesi kabul edilen ve AB hibesi alan ülke olmasının ardından Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programının 52 milyon avro bütçeli ikinci teklif çağrısının başvuru süreci başladı. Proje teklif çağrısından 25 ilimiz yararlanabilecek.
YAŞAM Haberi


Türkiye’nin2007-2013 döneminden beri katılım sağladığı ve Avrupa Birliği Başkanlığı’nın Ulusal Otoritesi olduğu Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı2021-2027 dönemi ikinci çağrısından25 ilimiz yararlanabilecek.Programın Türkiye’deki uygulama alanında yer alaniller;İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Samsun, Tokat, Çorum, Amasya, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, ArtvinveGümüşhane olarak belirlenmiştir. Programa söz konusu illerde bulunan valilikler, kaymakamlıklar, il müdürlükleri, bölge müdürlükleri, belediyeler, il özel idareleri, kalkınma ajansları/idareleri/birlikleri, odalar, borsalar, kooperatifler, üniversiteler, araştırma merkezleri, enstitüler, MEB'e bağlı okullar, vakıflar, dernekler ve diğer STK'lar başvurabilecek.

Çağrı kapsamındabütçe aralığı 250.000 avro ile 500.000 avro arasında olan ve inşaat/altyapı yatırımı içermeyen projelerküçük ölçekli projeler ve bütçesi 501.000 avro ile 1.500.000 avro arasında yer alan ve inşaat/altyapı yatırımı içeren projeler ise standart projeler olarak sınıflandırılacak. Küçük ölçekli projelerin en fazla 18 aya kadar, standart projelerin ise en fazla 30 aya kadar uygulanması bekleniyor. Proje bütçelerine 10 oranında proje ortakları tarafından eş finansman sağlanacak.

Programda Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Ukrayna ve Yunanistan da yer almakta olup söz konusu ülkelerin Program alanına dahil olan bölgelerindeki kurum ve kuruluşlarla proje ortaklığı geliştirilmesi şartı aranıyor. Çağrının ortaklık şartlarına  göre her iki kategorideki proje başvurularında Program ülkelerinden en az 1 AB üyesi ülkenin ve en az 1 AB üyesi olmayan ülkenin geliştirilecek proje ortaklığında yer alması bekleniyor. Küçük ölçekli projelerde en az 3 en fazla 4 kurum ve kuruluşla, standart projelerde ise en az 4 en fazla 6 kurum ve kuruluşla ortaklık kurulabilir.

Küçük ölçekli projeler kapsamındaProgramın daha yeşil ve düşük karbon tüketen bir Avrupahedefi altında eko-sistem temelli yaklaşımları dikkate alarak iklim değişikliğine uyumun ve afet risklerinin önlenmesinin ve dayanıklılığının teşvik edilmesine ve kentsel alanlar da dahil olmak üzere doğanın, biyolojik çeşitliliğininve yeşil altyapının korunmasınave her türlü kirliliğin azaltılmasına yönelik projeler geliştirilebilir. Ayrıca yine aynı projeler altında Avrupa için daha iyi bir işbirliği yönetişimi hedefi altında kamu kurumlarının kurumsal kapasitesinin artırılmasına, karşılıklı güven oluşturulmasına, sürdürülebilir demokrasinin geliştirilmesine ve sivil toplum aktörlerinin desteklenmesineyönelik projeler hazırlanması bekleniyor. Standart proje sunacak başvuru sahipleri ise daha yeşil ve düşük karbon tüketen bir Avrupahedefinin yanı sıra daha rekabetçi ve akıllı bir Avrupa hedefi altında araştırma ve yenilik kapasitelerinin ve ileri teknolojilerin benimsenmesinin geliştirilmesini ve güçlendirilmesinikonu edinenproje fikirlerini sunabilirler. Çağrıya başvurmak isteyenler, proje başvurularını Programın internet sayfasında yer alan Ortak Elektronik İzleme Sistemi (JeMS) üzerinden çevrim içi olarak 28 Haziran 2024 tarihine kadar yapabilecek. 

 

Kaynak: Editör: VURAL YEŞİLYURT
 
Etiketler: KARADENİZ, HAVZASI, PROGRAMININ, 2021-2027, DÖNEMİ, İKİNCİ, VE, SON, PROJE, TEKLİF, ÇAĞRISI, BAŞVURULARI, BAŞLADI,
Haber Videosu
Yorumlar
Özlü Sözler
İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.


Hz. Muhammed
Arşiv
Haber Yazılımı