Haber Detayı
09 Mayıs 2022 - Pazartesi 20:42
 
Kapaklar vira
SAMSUN-DSİ 7. Bölge Müdürlüğüne Bağlı Kızılırmak nehri üzerindeki, Bafra Derbent Hidroelektrik ve Sulama Barajından Bafra ovası sağ sahilinde bulunan sulama kanallarına su verildi.
YAŞAM Haberi


Bugün sabah saatlerinde Derbent barajında sulama kapakları Altınkaya Sulama Birliği Müdürü Serkan Temizel, Altınkaya Sulama Birliği Harita Teknikeri Can Göze ve Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ)  Elektrik Mühendisi Ahmet Avcı ile birlikte ya bismillah vira diyerek kapaklar açıldı.  

 

Bafra Altınkaya sağ sahil Sulama Birliği müdürü ziraat mühendisi Serkan Temizel bu günden itibaren Derbent Barajıdan Bafra ovasına suyun salınmasıyla birlikte 2022 yılı sulama sezonunun başlatıldığını söyledi.  

 Bafra Altınkaya Sulama Birliği müdürü Serkan Temizel, “Altınkaya sahil Sulama Birliği olarak sulama şebekemizin bakım ve onarımını tamamladık. Bu günden itibaren kurumumuza bağlı sorumluluk alanımız içersinde 22 kişiden oluşan sulama ekibimizle birlikte 11 bin 550 hektar alana sulama suyumuzun sorunsuz bir şekilde ulaştırmaya çalışacağız” dedi.

Hizmet verdikleri alan içersinde yüzde 60 oranında çeltik ekimi yapıldığına dikkat çeken Müdür Serkan Temizel sözlerini şöyle sürdürdü, “ Damla sulama yöntemi ile çeltik üretiminde girdilerin yarı yarıya düşerken, yüzde 80 çıvarında da su tasarrufu görülmektedir. Çok su çok ürün değildir. Çiftçilerimizin acilen vahşi sulama yapmaktan vaz geçerek başta damla ve diğer tasarruflu sulama yöntemine geçmeleri gerekiyor. Bu günden itibaren kanal ve kanaletlerimize suyu saldık.  Can ve mal güvenliği açısından tedbirli olmalarını isterken, sahada görev yapan sulama görevli arkadaşlarımızla karşılıklı anlayış içersinde yapılacak işbirliği ile sorunsuz bir sezon geçireceğiz. Bu Vesileyle ova çiftçimize kazasız, belasız ve bol bereketli bir yıl olmasını diliyorum” dedi. 

 

 

 

  

 

Kaynak: Editör: VURAL YEŞİLYURT
 
Etiketler: Kapaklar, vira, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Özlü Sözler
Katı taş olsan, mermer kesilsen bile bir gönül sahibine ulaştın mı inci olursun."


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Haber Yazılımı