Haber Detayı
09 Haziran 2024 - Pazar 15:18
 
Ceviz üreticilerinin dikkatine!
Agroida Samsun Bölge Bayi Biloğlu Tarım Ziraat Mühendisi Emre Biloğlu Ceviz bahçelerinde Antraknoz mücadelesi için 6. Uygulamanın zamanının geldiğini söyledi.
YAŞAM Haberi


Samsun’un Bafra İlçesine bağlı Balıklar mahallesinde gurbetçi Salih Koç’a ait ceviz bahçesinde bir dizi inlemelerde bulunan Biloğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ceviz Antraknozu cevizlerde zarar yapan mantari bir hastalıktır. Mücadele yapılmadığında önemli ölçüde verim kaybına neden olurken ağacın da ömrünü kısaltır. Ceviz ağaçlarında Antraknoz Hastalığın belirtilerini şöyle sıralarsak, ağacın yaprakçık, meyve, genç sürgün ve yaprak saplarında görülür” dedi.

“Güneş yanıklığından korunmak için kaolin uygulaması yapılır. Genellikle İlk uygulama Haziran ayı içerisinde gün dönümü olan 21 Hazirandan bir hafta öncesine denk gelmektedir”

Ziraat Mühendisi Emre Biloğlu sözlerini şöyle sürdürdü, Bakteri, ceviz fidanında sürekli olarak yaşar ve bitki büyüme dönemine geçtiğinde etrafta ıslaklık varsa çoğalmaya ve bitkiyi enfekte etmeye başlar. Islaklık yağmurdan olabileceği gibi aynı zamanda sprey sulamadan ve çiğ düşmesinden de oluşabilir

Ağacın iç kısmına ışığın girmesi için ve ıslaklık sorununu minimuma indirmek için iyi budama yapmak çok önemlidir. Her zaman söylediğimiz gibi yanlış budama zaman ve para kaybıdır ifadelerini kullana Biloğlu, “Bazı cevizlerin bakıra direnci oluşur ve metalik bakır ceviz yanığı sorununu çözemeyebilir. Bu durumlarda Bakanlık onaylı Mancozeb fungusiti kullanılabilir” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Kaynak: Editör: VURAL YEŞİLYURT
 
Etiketler: Ceviz üreticilerinin dikkatine! , Ceviz Antraknoz ,Bakteri ,Mancozeb , fungusiti , Güneş yanıklığı , Biloğlu , enfekte , Vural Yeşilyurt , Gazete , Televizyon, Tarım tivi ,
Haber Videosu
Yorumlar
Özlü Sözler
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır


Hz. Muhammed
Arşiv
Haber Yazılımı