Haber Detayı
25 Mart 2024 - Pazartesi 14:07
 
Bafra’ya özgü Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri BAFRA BELEDİYESİ ASIRLIK GELENEĞİ YAŞATMAYA DEVAM EDİYOR
Bafra’da 600 yılı aşkın bir geçmişe sahip "Sele Sepet Top Kandil Şenliği” bu yılda çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
YAŞAM Haberi


Her yıl ramazan ayının 14’üncü gününü 15’ine bağlayan gece başta çocuklar olmak üzere her yaştan vatandaş, Bafra Belediyesi’nin ev sahipliğinde organize edilen etkinliklerde hem doyasıya eğlendiler hem de asırlık geleneği yaşattılar. Sele Sepet Top Kandili Şenlikleri,Mehteran takımı eşliğinde Gençlik ve Hükümet Caddesi’nde gerçekleştirilen yürüyüşle başladı.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı şenlik yürüyüşünde çocuklar ellerindeki fenerlerle geceyi aydınlatırken, söylenen maniler ilgiyle takip edildi.

Asırlık geleneğin Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ikinci ayağında ise Hacivat-Karagöz Oyunu, Aşuk-Maşuk Gösterisi ve İllüzyon Gösterisi gibi birçok eğlenceli etkinlik katılımcılarla buluşturuldu.

Kültür Merkezi’nde katılımcılara hitap eden Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra’ya özgü Altı asırı aşkın bir gelenek olan Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’ni yaşatmaya devam edeceklerini belirterek, “Bafra Belediyesi olarak köklü tarihimizin; özünde yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma kültürü olan Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’mizi bu yılda hep beraber coşku içerinde kutluyoruz.

Öncesinde Mehter’imiz eşliğinde sayıda hemşehrimizin katımıyla birlik ve beraberliğimizin ifadesi olan yürüyüşümüzü gerçekleştirdik.Türkiye’de sadece Bafra’da kutlanılan Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri bu yılda manilerin eğlenceli kıldığı, rengârenk kandillerin süslediği, şekerlerin tatlandırdığı görsel bir şölene dönüştü.

Bu güzel gecede çocuklarımızı sevindiriyoruz. Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’nin bir parçası olan çocuklarımızın hafızasında yer edinmesini sağlamak biz büyüklerin görevidir. Somut olmayan kültürel miras olarak nitelendirilen bu şenliklerin gelecek nesillerce yaşatılması kültürümüzün devamlılığı ve sürdürülebilirliği için önemlidir. Uzun yıllardan beri süregelen geleneğin şehrimizde halen yaşatılıyor olması, yıllardır bu coğrafyada omuz omuza yaşayan bizlerin birlik ve beraberliğinin en önemli simgelerindendir.Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz asırlık geleneğimizi bu yılda yaşatıyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz” dedi.

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı ise, “Kültürlerimiz bizi var eden en önemli unsurlardan bir tanesidir. Atalarımızdan bize miras kalmış olan bu örf ve adetlerimizden bir tanesi de Bafra’mıza has bu akşam kutlamış olduğumuz Sele Sepet Top Kandil Şenliği'dir.Başta Belediye Başkanımız Hamit Kılıç olmak üzere bu köklü geleneği yaşatmak adına emek sarf eden herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Şenlikler kapsamında Bafra Belediyesi’nin kurduğu stantlarda pamuk şeker, osmanlı şerbeti, kandil feneri, balon ve şeker dağıtımı ücretsiz olarak ikram edildi. Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’neAK Parti Samsun MilletvekiliOrhan Kırcalı, İlçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Semiz, MHP İlçe Başkanı Emin Usta, BBP İlçe Başkanı Aslan Koparan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: VURAL YEŞİLYURT
 
Etiketler: Bafra’ya, özgü, Sele, Sepet, Top, Kandil, Şenlikleri, BAFRA, BELEDİYESİ, ASIRLIK, GELENEĞİ, YAŞATMAYA, DEVAM, EDİYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Özlü Sözler
Cahil olanların merhameti ve lütfu azdır…


Mevlana
Arşiv
Haber Yazılımı