“Mandalar Mutlu Çiftçi Umutlu”

Samsun`un Bafra İlçesi`nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Mandalar Mutlu Çiftçi Umutlu” projesinin paneli gerçekleştirildi.
Bu haber 2017-02-13 20:06:16 eklenmiştir.

Bafra İlçesi Öğretmenevinde gerçekleştirilen proje paneline Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Samsun Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel,AK Parti Bafra İlçe Başkanı Tuncay Yurduseven,  Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sefer Arlı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner,  Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun,Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan,  Samsun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı İsmail Metin, Doç. Dr. İsmail Sezer, Yard.Doç.Dr. Hüseyin Erdem, Yard.Doç.Dr.Habip Muruz, Hay.Sağ. ve Yet. Şube Md. Turgut Güler, manda yetiştiricileri, çiftçiler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Samsun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı İsmail Metin`in ardından konuşan Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı yaptığı konuşmasında ““Mandalar Mutlu Çiftçi Umutlu” projesinde düzenlenen teknik gezilere şahsen katılma imkânı buldum. Bana çok şey kattığını düşünüyorum. İnşallah değerli yetiştiricilerimize de çok şey katmıştır. Bu proje kapsamında çeşitli eğitim etkinlikleri, broşür, kitapçık gibi çalışmalarımız oldu. Bu paneli de üniversitenin değerli hocaları ile gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu panel hayırlara vesile olur” dedi.

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı`nın ardından konuşan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, “ Yapılan teknik gezilerde alınan bilgi ve birikimlerimizi her alanda kullanmak gerekir. Geçtiğimiz senelerden beri hep önce ihtiyaçlarımızı tespit ettik. Ve gittik yurtdışından damızlık ithal ettik. Bir kısmında başarılı bir kısmında başarısız olduk. Şuan ise hayvancılığı geliştirmenin en öncü hedefimiz olduğunun kanısına vardık. Biz kendi kaynaklarımızı kendimiz kullanıp geliştirmemiz için elimizden geleni yapmamız lazım. Samsun ilinde ve sayı olarak en fazlası Bafra`da bulunan manda yetiştiriciliğinin artması için çaba sarf etmeliyiz” dedi.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı konuşmada, Hayvancılıkla ilgili Bafra'nın  altyapısının çok müsait olduğunu söyledi. Şahin, "Önemli olan Üniversite ve sivil toplum örgütlerinin birlikte projeler üretmesi  çok önemli.  Çünkü  ülkelerin kalkınmasında üniversitelerin bulunmuş oldukları bölgeler için çok büyük önemi var" dedi.

Daha sonra söz alan AK Parti Samsun  Milletvekili  Orhan Kırcalı Teşekkür ederek başladığı konuşmasının başında çocukluğunun mandalar arasında geçtiğini söyledi. Kırcalı, "Manda yetiştiriciliği ilgili hükümetimizin yapmış olduğu teşvik çalışmaları sonucunda  bu gün mandacılık sayı itibarıyla belli bir yere geldi.  biz bu çalışmaları önemsiyoruz. Dünyada eşi zor bulunan mümbit toparaların üzerinde oturuyoruz.  İşte biz bu değerli sahalarımızda üniversitelerimizle işbirliği içersinde tarımı ve hayvancılığı geliştirmek zorundayız. Modern şekilde tarım yapmak  zorundayız, Modern  şekilde hayvancılık yapmak mecburiyetimiz var. Modern üretim yaparken doğal üretimden de uzaklaşmak masasında  değil,  Tüm dünya  organik tarım, organik hayvancılık üniversite ve sivil toplum örgütlerimizle birlikte bunları gerçekleştireceğiz" diye konuştu.  

Panelin soru cevap kısmında ise Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı  Erdal Doğan, Mandaların Mutlu Çiftçilerinde umutlu olmadığını ifade etti.  Doğan, " Mandalar neden mutlu değil ? bilinçsizce ekilen çeltik yüzünden kanalara dökülen ilaçlamadan dolayı sadece mandaların değil, diğer hayvanların yüzde 30' unun ciğerleri bozulmuş vaziyette, biz onları besleyemiyoruz. Deltada Mandacılığı ileriye götürmek istiyorsak deltadaki bilinçsizce yapılan  ilaçlamaya biran önce el atılması gerekiyor. Erdal Doğan sözlerine şöyle devam etti, Biz mandayı  Türkiye de ve  bu bölgede üretimini  artırabilmek için tamamen sütle, yoğurtla peynirle olacak iş olmadığını çiftçimiz biliyor. Devlet 600-700 lira destekleme veriyor ama mandadan alınan süt 3 kilo 4 kilo bilemedin 5 kilo bununla ne kadar kar edebilecek bu üretici ki, bunun üretimini artırsın. Biz bu mandanın etini tanıtmadığımız müddetçe etini de iyi bir şekilde pazarlamadığımız  müddetçe  biz bu konuda başarılı olacağımızı zannetmiyorum . Üretici balağını ucuza satarken, kasap da bu balak veya manda eti diye göğsünü gere gere satamıyor.  halbuki  hepimiz biliyoruz ki, manda etinin diğer sığır etlerinde daha lezzetli olduğunu biliyoruz.  Biz bununla ilgili çalışma yapamıyoruz. Beni sizden istiramım akademiksiyenler, bakanlığımız , devlet büyüklerimiz valilik kapsamında  Manda etini  önce bölgemize sonra diğer bölgelere tanıtabileceğimiz şekilde  insanlar manda etini neden almalı neden tüketmeli  ve manda etini nasıl satabiliriz onula ilgili uğraşmamız lazım" dedi.

Samsun on dokuz mayıs üniversitesi ziraat fakültesi öğretim üyesi  Yard .Doç. Dr. Hüseyin Erdem, bir hayvandan kar elde edebilmenin iki yolu olduğunu  birincisinin, sütü ikincisinin de, eti olduğunu söyledi.  Erdem,  " sadece sütünden yararlandığımız bir hayvandan kar etme şansımız çok azdır. onu içinde etinde ürüne dönüşmesi lazım.  Manda etinin halk arasında çok sert bir ete sahip olduğu bilgisi yaygın. aslında yağ oranının düşük olması, kolesterolünün düşük olması  özellikle sucuk yapımında fermantasyonu hızlandırması bakımından manda etinin aranmasına neden olmaktadır. Afyon sucuğunda belli oranda manda eti kullanılmaktadır" dedi.

  

 

Doç. Dr. İsmail Sezer'in yönettiği Panel Ziraat Mühendisi Murat İyigün, Yard .Doç. Dr. Hüseyin Erdem, Yard.Doç. Dr. Hatip Muruz, Hay.Sağ. ve Yet. Şube Md. Turgut Güler manda yetiştiricilerinden gelen soruları cevaplamasının ardından teşekkür konuşmasıyla son buldu.  

Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.