Dr. Akın, Zehirlenmelere Karşı çiftçileri uyardı.

Samsun'un Bafra İlçe Sağlık Müdürü Doktor Aytaç Akın Tarımsal zehirlenmelere dikkat çekere çiftçileri uyardı.
Bu haber 2016-07-02 09:57:31 eklenmiş ve 1069 kez görüntülenmiştir.

Bafra İlçe Sağlık Müdürü Doktor Dr. Aytaç Akın yaz aylarında tedirgin oldukları hastalıkların başında, Tarım alanında kullanılan Organik fosfor bileşik ilaçlarla zehirlenme vakaları olduğunu belirtti.

Dr. Akın, "Organik fosfor bileşikleri tüm dünyada yaygın olarak tarımda, evlerde, bahçelerde ve veterinerlikte kullanılmaktadır. Ülkemizde de kullanılan ilacın uygulama sırasında dikkate alınmayan önlemler yüzünden zehirlenme vakaları yaşanıyor. Aslında çiftçilerimizin bu tür ilaçlarla ilaçlama yapmadan önce çok sıkı giyinmelerinin yanında ellerine eldiven ve  yüzlerine de maske takmaları gerekir. İlacın kullanma tarifesine göre hazırlandıktan sonra rüzgarı arkalarına alacak şekilde ilaçlama yapmaları gerekiyor. artan ilaçların gıda maddeleri ve çocuklardan uzak yerlerde saklanması gerekiyor" dedi.

a4tqzqz63lip2aljmt4z.jpg (542×305)

Dr. Aytaç Akın, Organik fosfor  zehirlenme belirtilerinin yüz bölgesinde yanmayla başladığını, elleriyle yüzlerine temas edildiğinden avuç içinde yanma, aşırı kızarıklık ve  kaşıntı ile birlikte nefes darlığı olduğuna dikkat çekti.

lvlyeuinjfjqe7gk1x1m.jpg (542×305)

Akın, "Zehir dokuya işledikçe  nefes alamama, huzursuzluk belirtileri sendromu ile bayılmaya kadar gitmektedir. bunun için hastanın hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna getirilmesi gerekiyor. Genelde zehirlenen kişiye yoğurt yedirilip iyileşeceği bilgisi yaygın olmakla birlikte bununla ilgili doğrulayıcı bir araştırma tam anlamıyla yapılmış değil, biz doğrudur yanlıştır da demiyoruz. Ne olursa olsun sağlık kuruluşlarına gidip hekim tarafından önerilen tedaviye veya ilaç kullanılmasını öneriyoruz" diye konuştu.   

 

Hayatı tehdidi oldukça yüksek olan, Organik fosfor bileşikleri yüzünden her yıl dünyada 100.000’den fazla kişi zehirlenmektedir.

ETİKETLER : Bafra sağlık hastane tabib veteriner hekim il sağlık ilçe sağlık müdürlüğü sağlık ocağı Doktor İlaç ziraat tarım samsun
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.