ÇOCUKLUKTAN BUGÜNE “40 YILLIK HATIR

40 yıllık hatır dediğimiz kahvenin telvesinde değil, kalbin derinindedir. En güzel 40 yılda kalpte geçirilendir.
Bu haber 2020-10-20 10:01:25 eklenmiştir.

 

Üniversite okumak için 40 yıl önce Kızılırmak Mahallesinden yani eski adıyla Hasbahçe’den ayrılan Hüseyin Koç ile tam kırk yıl sonra bugün buluştuk. İlk işimiz unutulmaz anılarla dolu evimizin bulunduğu, çocukluk yıllarımızın geçtiği, Kızılırmak Mahallesi Çaycılar sokağına gitmek oldu. Özlemle andığımız çocukluk yıllarımız film şeridi gibi gözümüzün önünden geçerken, hem hüzünlendik hem de kahkahalar attık. Çocukluk yıllarımızın geçtiği mahallemiz, sokaklarımızdaki meyve bahçeleri, roz ve taşa karışmış, ruhları öldüren beton yığınlarına boyun eğmiş bir şekilde karşımızda duruyordu.

Geçmişte futbol sahası ve panayır alanı olarak hafızalarda kalan şimdiki Büyük Pazar yeri ise o eski güzelliklerinden eser kalmadığının resmini gösteriyordu. Baktığımızda iki farklı zamanı yaşayan iki ruh olarak, hem bir anda iki çocuk oluverdik hem de başka bir çağı yaşamanın o hüzünlü ve tatlı tınısını hissettik. Geçmişle bugünün bağını kurarken, o günleri mutlulukla yad etsekte, gördüğümüz manzara ve ruhumuzdaki anıların birbirine zıt oluşunu seyretmek gözlerimizden istem dışı yaşlar akmasına sebep oldu.

Zaman coşkun bir ırmak gibi hep ileriye doğru akarken, gözümüzün önünde değişen bu dünyaya, hayatımızda iz bırakmış insanlarla dönüp baktığımızda anlam kazanıyormuş meğer hayat dediğimiz. “Ne günlerdi ama!” deyip gülebildiğimiz arkadaşlarımız var olduğu sürece bizler hep şanslı olacağız.

Ardımızda bıraktığımız  kırk yıl içerisinde Hüseyin Koç doktor olmuş, yurdun dört bir köşesinde görev yaptıktan sonra İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi’nden emekli olmuş. Ali Erol berberlik mesleğini icra ederken, Suudi Arabistan ve Almanya’da uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli olmuş. Recai Barışan esnaflıktan emekli olurken, Bendeniz Vural Yeşilyurt amatör olarak tiyatro ile ilgilenirken, sinema makinistliği, sinema işletmeciliği ve 1985 yılından bugüne kadar halen TRT’nin Bafra temsilcisi olarak görevinin yanı sıra çeşitli televizyon kanallarına tarım programları yapıyor.

Kısacası dünün çocukları, bugünün ise ihtiyar delikanlılarına bu buluşma yetmedi. Bu delikanlılar bu hafta boyunca tüm çocukluk arkadaşlarına ulaşmaya çalışacak ve hep birlikte geçmişe yolculuk yapacak.

40 yıllık hatır dediğimiz kahvenin telvesinde değil, kalbin derinindedir. En güzel 40 yılda kalpte geçirilendir.

Sevgiyle ve selamla.

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.