UNİCO YÜZ GÜLDÜRDÜ

Ayer Tohumculuk tarafından ticari anlamda piyasaya sürülen, "UNİCO" Üreticinin yüzünü güldürdü.
Bu haber 2020-10-15 22:08:25 eklenmiştir.

 

Samsun’un Bafra ilçesinde DSİ gözetiminde damla sulama yöntemiyle çeltik ekimi yapan Tayfun Öztürk bu yıl ilk olarak 4.5 dönümlük arazisine. “UNİCO Çeltik çeşidini ekerek 3 bin 300 kilo yani dönüme 730 kilo çeltik ürünü almayı başardı. Ürününün randımanı 61 gelirken, dane ağırlığı ise 23 gram.  

Üreticinin amcası Şaban Öztürk, “Biz çeltikçi aileden geliyoruz. Buradan dönüme 500 kilo alabilirsek şampiyonuz diyorduk. Unico bizi şaşırttı. Dönüme 730 kilo çeltik aldık. Bu tarlanın yanında bulunan tarlamızda damla sulama değil,  klasik yöntemle ürettiğimiz tarlamızda ise 550 kilo çeltik aldık. Bu gölde balık bu kadar olur. Ancak tohum seçiminde yüksek verimli çeşitleri seçersek dönüme ton bile alabiliriz” dedi.

 

Ürünü hasad eden Biçerdöver operatörü Engin Işık ise, “biçerle tarlaya girdiğimde çeltiğin boyu 40-45 santim ama başakları uzun ve kalın taneliydi. Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi yapıldığı için bu tarlayı çok yakından takip ettim. İşin açıkçası bu kadar yüksek verim alınacağını tahmin etmiyordum. Kısmet olursa seneye bende damla sulama ile çeltik üretimi yapmaya karar verdim” diye konuştu.

     

Ayer Tohumculuk Bafra temsilcisi Serdar Turan,  sonuçtan son derece memnun olduklarını, Ayer Tohumculuk olarak her çeşit için uzun soluklu çalışmalar sonucu piyasaya sürüldüğüne dikkat çekerek Bafra ovasında 6 çeşit çeltik tohumunun ekildiğini, gelecek sene ise bu sayının onlarla ifade edileceğini söyledi.

 

DSİ adına Bafra ovasında damla sulama yöntemiyle çeltik üretimini yakından takip eden Bafra Kızılırmak sulama birliği müdürü Ziraat mühendisi Bekir Kaya, “ 2018 yılında başlatılan bu çalışmalarımızın çok kısa sürede üreticilerimiz tarafından kabul görmesi bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Mevcut su kaynaklarımızı ve topraklarımızı korumak adına bakanlığımız, Genel müdürlüğümüz ve DSİ 7. bölge müdürlüğümüz nezdinde Bafra Altınkaya ve Kızılırmak sulama birliği ile bölge çiftçimizle uyum içerisinde olmamızın başarısıdır” dedi.   

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.