UNİCO BAFRA’DA GÜN SAYIYOR

Ayer Tohumculuk tarafından ticari anlamda piyasaya sürülen, "UNİCO" Çeltik Tohumu Bafralı çeltik üreticisinin beğenisini kazandı.
Bu haber 2020-10-07 16:31:56 eklenmiştir.

Samsun’un Bafra ilçesinde DSİ gözetiminde damla sulama yöntemiyle çeltik ekimi yapan Tayfun Öztürk çeltik tohumu konusunda Ayer Tohumculuğun Bafra temsilcisi Serdar Turan beyin tavsiyesi üzerine, UNİCO Çeltik Tohumu çeşidini ektiğini hasat için gün saydıklarını söyledi.  

Ayer Tohumculuk Karadeniz Temsilcisi Serdar Turan, Ayer Tohumculuk olarak Bafra ovasında 6 çeşit çeltik tohumunun ekildiğini, gelecek sene ise bu sayının onlarla ifade edileceğini söyledi. Serdar Turan sözlerine şöyle devam etti. “UNİCO Çeltik Tohumu İtalya’da geliştirilmiş orta tane çeltik çeşididir. Bitki boyu 63 cm, çok sağlam sap yapısı sayesinde yatmaya çok dayanıklıdır. Yaprakları ve salkımları dik yapıdadır. 140 günde olgunlaşır. Çok yüksek verim potansiyeline sahiptir. (850-1000 Kg/ Dk). Her türlü koşula uyum sağlayabiliyor. Pirinç randımanı %60-65’dir. Pirinç tane görünümü camsı ve mattır. Pirinç bin dane ağırlığı 25-26 gr’dır. Hastalıklara ise çok dayanıklıdır” dedi.

Çevredeki çeltik üreticileri UNİCO çeltik ekili tarlaya sık sık gelip gelişmeleri yakından takip ettiklerini, hasadını ise merakla beklediklerini söylediler.  

 

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.