İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!

Samsun-DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, Bafra Ovasında 2018 yılında başlattığı, damla sulama yöntemiyle çeltik üretiminde ezber bozan çalışması çevre il ve ilçelerden büyük ilgi görüyor.
Bu haber 2020-09-12 11:14:11 eklenmiştir.

 

Geçtiğimiz haftalarda Sinop, Boyabat ve Saraydüzü İçlerinden sonra şimdide Samsun’un Alaçam İlçesi yenice mevkiinde Çeltik üreticisi ve Eroğlu Petrol yönetim kurulu Başkanı Muhammet Eroğlu Bafra ovasında damla sulama yöntemiyle çeltik yetiştiriciliğini yerinde görmek ve bilgi almak üzere ilgililerle ekili alanları gezdi.

Misafir ve aynı zamanda Sulama birliği mükellefi olan Muhammet Eroğlu’na gezi sırasında Bafra Kızılırmak Sulama Birliği Müdürü Bekir Kaya ve Altınkaya Sulama Birliği Müdürü Serkan Temizel üretimle ilgili bilgiler verirken, Netafım sulama sistemleri firmasının mühendisi Alihan Hikmet Bayram da akıllı sulama sitemleri hakkında bilgiler verdiler.

Örnek çiftçi Muhammet Eroğlu, Damla sulama yöntemiyle çeltik üretiminde kafasına takılan tüm soruların cevabını aldığını, 2021 yılında Alaçam bölgesinde ilk damla sulamalı çeltik üretimi yaparak örnek olacağını söyledi.

 Eroğlu, “Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi konusunda değerli bilgi ve tecrübelerini paylaşan Bafra Kızılırmak sol sahil Sulama Birliği Müdürü Bekir Kaya, Altınkaya sağ sahil Sulama Birliği Müdürü Serkan Temizel ve Netafım sulama sistemleri firmasının mühendisi Alihan Hikmet Bayram beylere yürekten teşekkür ediyorum ”dedi.

Bafra ovasında 2019 yılında ilk defa damla sulama yöntemiyle 270 dekar alanda çeltik ekimi gerçekleşmişti. Bu yıl ise 2 bin dekarı aştı.

 

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.