Silifke'de İlk defa damla sulama ile çeltik üretimi yapıldı

Damla sulama yöntemiyle çeltik ekimi Balıkesir’in Gönen, Çanakkale'nin Biga, Samsun’un Bafra İlçesinden sonra Şimdide Mersin’in Silifke ilçesinde de 40 dekar alanda gerçekleştirildi.
Bu haber 2020-09-08 12:30:15 eklenmiştir.

 

Mersin’in Silifke ilçesi Arkum mahallesinde yarım asırdır çeltikçi aileden gelen Ömer Bölge, çeltik üretiminin maliyetli ve zahmetli bir ürün olduğu için çeltik üretimine uzun yıllar ara verdikten sonra Buğday, Çilek ve çeşitli yem bitkileri yetiştirmeye başladı.

Silifke bölgesinde yenilikçi ve örnek çiftçi olarak tanınan Ömer Bölge, yaptığı araştırma sonucu damla sulama yöntemiyle çeltik üretmeye karar vermesinin ardından İlçe kaymakamlığından çeltik ekim ruhsatını alarak çilek ve buğday ektiği 40 dekarlık alanda bu yıl ilk defa, damla sulama yöntemiyle çeltik üretimini gerçekleştirdi. Yaklaşık 30 gün sonra hasadını gerçekleştirilecek olan çeltiğin gelişimi ise emeği ve umutları boşa çıkarmayacağına benzerken, Bu yöntemde bölge çiftçileri tarafından yakından takip ediliyor.  

Silifkeli Çiftçi Ömer Bölge Tarım bakanlığının Samsun, Çanakkale ve Balıkesir bölgelerinde damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi yapan üreticilere %75’i hibe çeltik tohumu dağıttığını, ancak kendisinin budan faydalanamadığını söyledi. Bölge, “Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi, yalnızca taban arazilerde değil, yamaç ve meyilli arazilerde de buğday gibi kuru olarak ekimi yapılabiliyor. Ayrıca ekim için tarla hazırlığında lazer, kaş, keşan ve tohum ıslamaya son veren bir üretim şeklidir.

Yüz dekarlık bir çeltik arazisinde en az 15-20 dekarı kaşlara gittiği için 100 dekar değil, 80 dekarına çeltik ekebiliyoruz. Bu arazi kaybını önlerken üretim girdilerimiz de% 50 azaltırken, % 80 civarında da su tasarrufu sağlanıyor. Böylece mevcut su kaynaklarımızı da korumuş oluyoruz” dedi.

Silifke bölgesinde, 15 bin dekar alanda klasik yöntemle çeltik üretimi yapılyor.

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.