Nebiyan Fasulyesi Gün Sayıyor

Samsun’un 19 Mayıs ilçesindeki Nebiyan Dağı eteklerinde 2020 yılı Mayıs ayının ilk haftasında toprakla buluşturulan Nebiyan fasulyesi tohumları meyvelerini 120 gün sonra vermeye başladı.
Bu haber 2020-08-08 12:49:14 eklenmiştir.

 

Genç çiftçi Şafak Ayvaz 7 yıldır Nebiyan fasulyesi ektiğini bölgede ise çiftçi kayıt Sistemi’ne kayıtlı 300 dönüm arazide, toplamda ise 500 dönüm arazide Nebiyan fasulyesi üretimi yapıldığını bu ayın sonuna doğru ticari anlamda hasatının başlayacağını söyledi.

Pazar Derdimiz yok.

Şafak Ayvaz, Nebiyan fasulyesinin erken pişmesi, tamamen organik ve doğal olması nedeniyle tercih edildiğini ifade etti. Ayvaz, “ Sulamasını Nebiyan suyuyla yapıyoruz. Organik gübre ile üretiyoruz ve kimyasal hiçbir madde kullanmıyoruz. Bu sebeptendir ki çok lezzetli bir fasulye yetiştirdiğimiz için biz ürünümüzü Pazara götürmeden alıcı tarlamızın başına gelerek fasulyelerimizi alıyorlar” dedi.

Öte yandan Samsun 19 Mayıs İlçe Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ve Ondokuzmayıs Yerel Eylem Grubu Derneği, Nebiyan fasulyesi ve Nebiyan kestanesi ile ilgili coğrafi işaret alınması ve marka tescili konusunda çalışmalarında son aşamasına gelindiği ifade edildi.

 

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.