DSİ’nin başlattığı bu yöntem yaygınlaşıyor

SAMSUN- DSİ 7. Bölge Müdürlüğü iki yıl önce başlattığı ezber bozan çalışmasıyla çeltik üretiminde adeta devrim yarattı.
Bu haber 2020-05-11 12:51:39 eklenmiştir.

 

DSİ 7. Bölge Müdürlüğünün talimatlarıyla Bafra Proje Müdürlüğü bünyesinde yer alan Altınkaya sağ sahil ve Kızılırmak sol sahil sulama birlikleri ile Bafra ovasında başlattıkları çalışmalar çerçevesinde, Damla sulama yöntemiyle çeltik üretim girdilerin düşürülmesinin yanı sıra %80’e varan su tasarrufu sağlanarak mevcut su kaynaklarının korunması hedefleniyor.  

Bafra Ovasında geçen yıl ilk defa ticari olarak başlatılan, Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi 270 dekar gibi bir alanda gerçekleşirken, bu yıl Damla sulama yöntemiyle çeltik üretim alanının şimdiden binler rakamıyla telaffuz ediliyor.

 

Çeltik ekiminin başladığı şu günlerde DSİ 7. Bölge Müdürlüğünün talimatlarıyla Bafra Proje Müdürü Berati Özkan, Altınkaya sağ sahil ve Kızılırmak sol sahil sulama birlikleri müdürleri Bekir Kaya ve Serkan Temizel ile birlikte Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi yapan çiftçileri ziyaret ederek ekim şekli ve damla sulama sisteminin kurulumu hakkında bilgilendirme yapıyorlar.  

Geçen yıl 4 dönüm alanda ilk defa Bafra’nın İkiztepe mahallesinde Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi yapan Çeltik üreticisi Mümin Candar ekim alanını genişleterek bu yıl 10 dekar alanda Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi yapacak.  

Bafra Kaymakamı ve Çeltik Komisyonu Başkanı Cevdet Ertürkmen, DSİ Bafra Proje Müdürü Berati Özkan, Altınkaya sağ sahil ve Kızılırmak sol sahil sulama birlikleri müdürleri Bekir Kaya ve Serkan Temizel ile Bafra’nın İkiztepe mahallesinde Damla sulama yöntemiyle çeltik ekimi yapacak olan Mümin Çandar’ın 2020 yılı çeltik tohumunu birlikte toprakla buluşturdular.   

 

 

 

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.