"Unutulmayacak bir dostun ardından...

Bafra Musıki Cemiyeti Başkanı merhum Namık ANARAT' ın; aramızdan ayrılışının 1. Yılı dolayısıyla, cemiyetin sanat ve kültür kollarından biri olan, Şiir Kulübü Başkanı ve şair Fatma Hatun ESEN, merhum başkan Namık Anarat için bir açıklamada bulundu.
Bu haber 2020-04-20 17:31:44 eklenmiştir.

 

Açıklama şöyle .

 

 

" Unutulmayacak bir dostun ardından...

 

 

 19 Nisan 2020 .Sevgili arkadaşımız Namık Anarat’ ı kaybedeli tam bir yıl olmuş. Nasıl da geçiyor zaman. Sanki dün gibi. O acı haberi duyduğumda “ Eyvah !!! .Bafra’ da bir kale daha yıkıldı  ”diye geçmişti içimden.

 

 

Bu duyguyu gurbete çıkanlar çok daha iyi bilir ve hisseder. Namık arkadaşımızın, Bafra için , Bafra’ nın sosyal, siyasal ve özellikle de son 15- 20 yılında ,kültürel faaliyetleri için varlığı, bulunmaz nimetti. Kaleydi o. 1925 lerde bünyesinde Musıki Cemiyeti barındıran, 1945 lerde tiyatronun bir hafta oyununu oynayabildiği Bafra ( bunu rahmetli babamdan dinlemiştim ), bu özelliğini yitirmiş 1960- 1980 lerde “ Aloo… Bafra..İki mafya ” sözleriyle anılır olmuştu ( Bu durum sadece Bafra için değil,yaşadığımız siyasal süreç sebebiyle yurdun çok büyük bir bölümü için de geçerliydi.)

 

 

2000 lerde gönlünü verdiği Bafra Musıki Cemiyeti ile , işin içine önce şiiri katmış ( Şiir Kulübü kurmuş) , sonra Neyzen Tevfik’ i Anma ve Şiir Şöleni' ne; uluslar arası boyut kazandırarak, Bafra’mızı ,ülkemizi yabancı ülkelere tanıtmış, söz yerindeyse , özellikle kültürel anlamda Bafra’ yı ekibiyle birlikte ayağa kaldırmıştır.

 

 

Kimse alınmasın.Daha önce de söyledim yine söylüyorum. Bafra’ nın etiketsiz milletvekiliydi.

 

 

 Bu inançla çalışmalarını devam ettirirken; Bafra’ nın kültürel etkinliklerine hizmet edecek bir çok eserin, Cemiyet' e ve Bafra’ ya kazandırılmasında da büyük katkısı olmuştur.

 

 

Hep ,insanın doğup büyüdüğü, yaşadığı , nimetlerinden faydalandığı yöreye, köyüne, şehrine, borcu olduğunu varsayarım. Bu anlamda Namık Anarat’ın Bafra’ya olan borcunu fazlasıyla ödediğine inanıyorum.

 

 

 Kimbilir , belki de verdiği hizmetlerden faydalanan insanlar olarak bizim ona borcumuz vardır. Allahın rahmeti üzerine olsun. Cennet bahçelerinde ışıklar içinde olasın sevgili arkadaşım. Dünyamızın halinden, birkaç satırla söz ederek seni rahmetle sevgiyle anıyorum. " 18.04.2020

 

 

Ayrıca, Bafra Musıki Cemiyeti' nin eski başkanlarından biri olan ve İzmir' e yerleşen, Bafralı Avukat Natık HACIÖMEROĞLU da Merhum başkan Namık Anarat için bir şiir yazdı. Şiir şöyle :

 

 

VEFASIZ DÜNYA

 

 

Hayat ölüm arası tüketilen son nefes

 

 

Veda vakti gelince ne can kalır ne de ses.

 

 

Göçen bir çınar kadar hükmü kalmaz insanın

 

 

Hükmü tartışılmayan sadece ilahi ses

 

 

Dostları paylaştıkça, yası diner insanın

 

 

Acısı çabuk geçer şu dünyada kalanın

 

 

Mal mülk paylaşım derken unutulur gidenler

 

 

Hani nerde vefası şu vefasız dünyanın

 

 

Ağlayıp inleyenler gider mi hiç gidenle

 

 

Devam eder bu devran ağlayanla gülenle

 

 

Canı candan ayırsa yüreğini dağlasa

 

 

Hani nerde görülmüş ölen var mı ölenle

 

 

Hani anne babalar, hani cetler atalar

 

 

Hani nerde Fatih’ ler, hani nerde Murat'lar

 

 

Bir eser bırakmışsa , bir de ışık yakmışsa

 

 

Gidenlerin ardından bütün canlılar ağlar

 

 

Natık Hacıömeroğlu/İzmir

 

 

Özel Haber : OktayZERRİN- Bafra


Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.