Germiyan köyünü bilir misiniz?

Çeşme’ye bağlı Germiyan köyünü Nuran Erden sayesinde artık herkes biliyor.
Bu haber 2020-03-08 09:12:55 eklenmiştir.

 

Ben de yıllardır gidip görmek istiyordum. Gidememiştim. Urla Yerel tohum takas şenliğinden sonra dönerken yönetici arkadaşlarım Mustafa Filiz ve Ahmet Özdemir’e bahsettim, uğrayabilir miyiz dedim. Kırmadılar ve Urla’ya çok yakın olan Germiyan’a saptık. Köy küçücük ama çok hoş ve sevimli. Duvardaki resimler çok güzeldi. Biraz gidince bir evin önüne geldik. Yukarı davet ettiler. Ev duvarlara resimleri yapan Nuran Erden’in eviymiş. Çok sıcak bir karşılama oldu. Başkaları da vardı şehirden hatta.

Kendisiyle uzun uzun konuştuk. Dedi ki: “Bizim köyümüze hiç turist gelmiyordu ve buna kızıyordum. Kendime söz verdim. Köyüme mutlaka turistleri getireceğim” dedim. İlk karşısındaki evden başlamış duvarları boyamaya ve devam etmiş. Bir iki derken köyün tüm evlerinin duvarlarına resimler yapmış. Basına konu olmuş, pek çok önemli insanlar ziyaretine gelmiş. Konuşma yapması için pek çok yere davet edilmiş.Turistler gelmeye başlamış ama o doğallığını hiç bozmamış. Kendisi doğal halinden vazgeçmediği gibi aynı zamanda doğal atalık tohumlardan da vazgeçmiyor. Bir alışkanlıkları daha var. Gelenlere oradaki bir bey mutlaka çiçek veriyor. Benim kısmetime koca bir demet papatya düştü. Mevsime göre ne bulursa az veya çok mutlaka çiçek verirmiş.

 

Köyün hemen hemen her sokağında, her evinde onun imzasını taşıyan resimler var. Evin duvarını boyamak için ise bir şartı var. Evin dış duvarları badana olacak kesinlikle. Resimler çiçek ve ağaç ağırlıklı ama hayvan motiflerini de seviyor. Ve “biz aile olarak çiçeği çok severiz” diyor Nuran Erden

Doğma büyüme Germiyan’lı olan Nuran Erden, Trakya Üniversitesi’nde iki yıl boyunca halıcılık eğitimi almış. Tekrar köyüne döndüğünde tarımla uğraşmaya devam etmiş. Burası benim köyüm, her şeyini bilirim diyor.

Nuran Hanım, “Geliyorum duvarın başına bir şey düşünüyorum ama hiç ummadığım başka bir şey çıkıyor. Mesela bazen bir ağaç çizmeye çıkıyorum, gidiyorum bir gül çıkıyor” diye anlatıyor.

İnsanlar bu resimleri gördükten sonra köye daha çok gelmeye başlayacak diye köyde bunu söylediğim zaman, bana ‘sen deli misin, ne uğraşıyorsun’ dediler. Hakikaten dediğim gibi oldu. İnsanlar gelmeye başladı. Tur gezileri kapsamına girdik. Ege’de gezilecek köyler diye internette aradığın zaman artık Germiyan ismi çıkıyor” diye anlatıyor. Kendisiyle geçmişe dayalı sohbetimiz de oldu ve oradan ayrıldık.

En çok dikkatimi çeken ise “8 Mart Dünya Kadınlarının Birlik ve Mücadele Günü” ile ilgili köyün girişine çizdiği resim oldu.

Jale EREN

Muğla Yerel Tohum Grubu Başkanı

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.