BAFRA İLE UGANDA TARIMDA İŞ BİRLİĞİ YAPACAK

Uganda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mubiru Stephen Samsun’un Bafra İlçesinde faaliyet gösteren Yeşil Küre Organik Ürünler Üretim Tesislerini ziyaret etti.
Bu haber 2020-02-23 19:25:15 eklenmiş ve 475 kez görüntülenmiştir.

Ziyaret sonrasında açıklamada bulunan Büyükelçi Mubiru Stephen Yeşil Küre Organik Ürünler Tesislerine ikinci kez geldiğini ifade ederek, “Tarım konusunda burada uygulanan teknik çok iyi bir teknik bu tekniği Uganda’da ki çiftçilere öğretmek onlarında bu teknikle üretimlerini artırmasını hedefliyoruz.” Dedi.

Tarım konusunda uzman olan Büyükelçi Mubiru Stephen, Başkatibi Julius MWIJUSYA ile birlikte ziyaret ettiği Yeşil Küre Organik Ürünler Üretim Tesisi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aydın’dan üretim teknikleriyle alakalı bilgi aldı.


TÜRKİYE UGANDA ARASI ORGANİK TARIM İŞ BİRLİĞİ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yeşil Küre Organik Üretim Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, “Ağustos ayı sonlarında çeltik fabrikasında Uganda heyeti ile birliktelik sağladık.  Görüşmeler sonunda bir araya gelerek neler yapabiliriz diye konuştuk daha öncede Yeşil Küre’yi ziyarette bulunmuşlardı. Bugün yine bizlerle beraber oldular. Uganda Meclis Başkanı Antalya’da bir fuar katılımı için Türkiye’ye gelmişti. O zamanda kendileriyle görüşme fırsatımız olmuştu. Bugünde bizi Uganda’ya davet ettiler. Benzeri yatırımları orada da yapmayı, Türkiye’nin ihtiyacı olan birçok şeyi Uganda’da üretip Türkiye’ye getirmeyi, Uganda’nın ihtiyacı olan şeyleri de burada üretip oraya götürmeyi düşünüyoruz. Şu anda Yeşil Kürede uyguladığımız teknikleri Uganda’da uygulamak istiyoruz. 7-13 Mart tarihleri arasında yapacağımız gezi ile inşallah iş birliğini sağlayacağız.” Dedi.

BU TEKNİKLERİ UGANDA’LI ÇİFTÇİLERE ÖĞRETMEK İSTİYORUZ
Türkiye’ye birçok kez geldiğini ifade eden Uganda’nın Ankara Büyükelçisi Mubiru Stephen, “Yeşil küre ile bir çeltik fabrikasında tanıştık ve birlik sağladık. Bafra’ya Yeşil Küre Organik için 2. kez geldim. Ziyaretlerimde çok hoş ve misafirperverce karşılandım.  Görüşmelerimiz iyi bir şekilde geçekleşiyor. Bafra’da çiftçimiz yaptığı iş çok iyi bir iş bizde Uganda olarak bundan faydalanmak istiyoruz. Aynı işi orada geçekleştirmek istiyoruz. Burada uygulanan teknik çok iyi bir teknik bu tekniği Uganda’da ki çiftçilere öğretmek onlarında bu teknikle üretimlerini artırmasını hedefliyoruz. Yeşil Kürede yapılan organik tarım gerçekten çok mükemmel bir tarım bunlar sonucunda dünya sağlığı’nında artmasını hedefliyoruz.” Şeklinde konuştu.YEŞİL KÜRE İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ

Açıklamasını sürdüren Büyükelçi Stephen, “Bizim politik liderlerimizde bu konu hakkında çok ilgililer politika dışında her şeyin ülke olarak daha başarılı olacağına ülkenin kalkınmasına destek olacağı için faydalı olacağını düşünüyoruz. Ugandalı çiftçilerimize, üretilmesinden, paketlenmesinden ve markete gidene kadarki süreci çiftçilerimize öğretmek istiyoruz. Uganda devleti olarak Yeşil Küre ekibini Uganda’ya davet ederek yapılan çalışmaları yerinde görmesini ve birlikte neler yapabiliriz, neler üretebiliriz bunlarla ilgili bilgi almak ve bir iş birliği yapmak istiyoruz.” Dedi.


Özel Haber / Ümit Ceylan

ETİKETLER : bafra yeşil küre ahmet aydın uganda büyük elçisi haber haberleri
Diğer TARIM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.