EN BÜYÜK SEVGİLİ !

Bugün " Sevgililer Günü " imiş! Her yıl 14 Şubat tarihinde bu günü kutluyor sevgililer. Anneler, babalar, öğretmenler, tıpçılar, topçular, hapçılar ve daha kimler kimler bu müstesnâ ( ! ) günü kutlamak için sıraya girmişler!
Bu haber 2020-02-14 12:51:49 eklenmiştir.

 

Bu kutlamalarda; tabi ki en büyük aslan payı ticarethanelere yarıyor. Nasıl yaramasın ki; çeşit çeşit albenisi olan, özel ambalajlı, kurdeleli, fiyonklu hediye paketleri,kuyumculardaki altın, gümüş, gibi kıymetli hediyeler ( tabi ki alabilecek varlıklı kişiler için geçerli) ihtişamlı görüntüsüyle, ekmek, su gibi kapış kapış gidiyor !

En büyük sevinç ve mutluluğu da haliyle, kasalarına, keselerine taze para giren ticarethane sahipleri, AVM' ler, lüks kafeteryalar ve saymakla bitiremeyeceğimiz sayısız ticâri mekânlarda, su gibi para, döviz akıp gidiyor !

Bakın; bana göre " En Büyük Sevgili " şüphesiz ve tartışmasız Cenab- ı Allah " tır. Onu sevmek de yetmez. Onun emir ve yasakarını harfiyen uygulamak gereklidir. Ne varki biz zayıf irademize hükmedemediğimiz, vicdanımıza  güç yetiştiremediğimiz için o en büyüğün bizden istediklerini yerine getirmekten çok çok uzağız !

En büyük bir başka sevgili yüce peygamberimiz. Maalesef ona  olan sevgi ve saygımız da yeterli değil günümüzde fakat buna rağmen bir fırsat var önümüzde. Sabır, dürüstlük gibi özelliklere gönlümüzde, kalbimizde, ruhumuzda ve yaşantımızda yer verebiliyorsak ne âla yoksa  işimiz çok zor !

Bir başka en büyük sevgilimiz Vatan' dır ! Ah gözümün bebeği, gönlümün gül çiçeği, kahraman Mehmetçikler' imizin gurur kaynağı  can özüm vatanım !

Bizde gerçek sevgililer, kahramanlar çoktur ama sayfamız pek o kadar geniş olmayıp, birkaç gerçek kahramanı dile getirebildik. Yoksa daha çok var böyle gönül hanemizde, omuzlar üzerinde  taşıyabileceğimiz gerçek sevgililer !

Örneğin; vatan için canlarını siper ederek vatan görevi yapan sevgili Mehmetçikler' imiz ve yine bu vatan, bayrak için; yağmur, kar, soğuk demeden sınır boylarında nöbet beklerken, cephelerde savaşırken şehit olan Mehmetçikler' mizdir bizim asıl sevgililerimiz !

Evlerimizde şerefle dalgalandırdığımız, onur ve  gurur duyduğumuz ay-yıldızlı Türk Bayrağı' dır bizim sevgilimiz !

Evlerinde eşlerine bir canlı gül alıp veya söz  ile eşini mutlu eden kişilere, sözlü, nişanlı ve ciddî arkadaşlıklar amaçlı gençlerimize sözümüz yok. Bizim burada anlatmak stediğimiz konu; 14 Şubat adıyla bu konuyu abartmadan, aşırı lükse kaçmadan,insana yakışan bir şekilde idrak edilmesidir.

 Bizim sözümüz; yok şu günü, yok bu günü diyerek bu işlerden rant elde etmeye çalışanlaradır !

Gerçek sevgililerin ve sevgilerin günü bir gün deği; hergün kutlu olsun. Saygılarımla.

Oktay ZERRİN

 

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.