TARIMDA YENİ MODA SERADA MUZ ÜRETMEK

Türkiye’nin iç piyasasında tüketilen muzların yaklaşık yüzde 50’sinin ithal edildiğini belirten US-KA Mimarlık, Mühendislik Hizmetleri Sera Sistemleri Sanayi Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Mühendisi Ufuk Salih Uslu, “Türkiye'deki muz üretimi yerli tüketim ihtiyacını karşılayamıyor.” Dedi.
Bu haber 2020-02-11 15:12:35 eklenmiştir.

MUZ SATIŞINDA ÇOK BÜYÜK PAZAR VAR

Türkiye’de sadece Akdeniz’in kıyı bölgelerinde yetiştirilebilen muz yurt içi talebi karşılamakta güçlük çekiyor diyen Ufuk Salih Uslu, “Türkiye’de yılda ortalama 500 bin ton civarında muz üretiliyor. Ancak iç piyasalarda yıllık bir milyon tona yakın talep var. Bu rakamlar aslında sektörün büyüklüğünü gözler önüne seriyor.” Diye konuştu.

MUZ İTHALATINA GEREK KALMAYACAK

Muz yetiştiriciliği Türkiye’de üretici için karlı bir üretim şekli olduğunu belirten Uslu, “İç piyasada pazarlama sorunu bulunmuyor. Bu nedenle de Muz üretmek isteyen çiftçilerin sayısında artış var. Seracılıkta muz üretimine yönelme muz üretiminde ve satışında ciddi artış meydana getirdi. Bu artışın devam etmesiyle birlikte Türkiye bilinçli bir üretimle 3-5 yıl içerisinde muz ithalatına gerek kalmadan iç piyasalarda ki tüketimin tamamını karşılayabilir hale gelecektir.” Dedi.

MUZ İKLİMİNİ SERALARDA SAĞLIYORUZ

Açıklamasını sürdüren Uslu, “Özellikle İklimi nedeniyle muz üretimine uygun bir kentlerde kurduğumuz sera altyapıları ve verdiğimiz profesyonel destek ile birçok bölgede serada muz yetiştiriciliğini aktif hale getirdik. Muzun gerekli iklim isteklerini seramızdaki teknolojik altyapılarla yerine getiriyoruz. 1998 yılından bu yana US-KA Sera Konstrüksiyon Sistemleri sayesinde seracılıkta bir marka haline geldik. Bu geldiğimiz noktada Sebze Üretim Seraları, Fide Üretim Seraları, 4 Mevsim Sera, Topraksız Tarım Seraları, Tohum Islah Seralar, Polikarbon Hobi Seraları alanında tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz.” Şeklinde konuştu.

ÜRETİYOR VE ÜRETİMİNE DESTEK OLUYORUZ

Ürettiğimiz sera sistemlerinin yanı sıra serada muz üretiminde de ciddi yatırımlarının olduğunu belirten Uslu, “Bu yıl muz üretimi açısından başarılı bir sezon geçirip, seralarımızdan dekarda 7-10 ton arası ürün almayı hedefliyoruz. Biz ürettiğimiz bu ürünle, muz ithalatını azaltarak ülke ekonomisine katkı sunmayı hedefliyoruz. Hem kendimiz üretiyoruz hemde çiftçinin bilinçli bir şekilde üretmesi için gerekli altyapıyı ve profesyonel desteği sunuyoruz.” Dedi.

MUZ SERALARINA CİDDİ YATIRIMLAR VAR

Muz dikimden yaklaşık 7 ay sonra muzun ilk doğumu gerçekleşiyor diyen Ufuk Salih Uslu, “Bunu takiben 3 ay içerisinde de hasat olgunluğuna geliyor. Açık alanda bir ağaçtan 20 kilo muz hasat yapan üretici, seradaki ağaçtan ise 50 kilograma kadar muz alabiliyor. Serada muz üretimi sayesinde iklim sorunu da yaşanmıyor. Tabi bununla birlikte devlet teşviki de eklenince üretici muz serasına ciddi yatırımlar yapmaya yöneldi.” Diye konuştu.

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.