Deneme Üretiminde Başarı Sağlandı

Bafra'da bu sene ilk defa, DSİ 7.Bölge Müdürlüğü denetiminde, Bafra Ovasında İlk olarak yapılan Damla sulamalı Çeltik üretiminin hasatı yapıldı.
Bu haber 2019-10-16 15:52:54 eklenmiş ve 903 kez görüntülenmiştir.

Samsun’un Bafra İlçesine bağlı Sarıkaya mahallesi çiftçilerinden, Besim Özaydın'nın ilk olarak 55 dekar alanda, Damla Sulama ile Çeltik üretimi gerçekleştirildi.

Damla sulama ile mayıs ayında ekimini gerçekleştirdiği, çeltiği hasat eden Özaydın, Sonuçları şöyle değerlendirdi;

 "Cameo cinsi çeltikten dekara yaklaşık 650 kg, Vasco çeşit çeltikten dekara 900 kg verim aldık.

Bu ilk yıl için tatmin edici bir rekolte. İlk defa yaptığımızdan bazı hatalarımız ve eksiklerimiz mutlaka oldu. Bunlardan ders çıkardık. Bir daha ki sene bu eksiklerimizi tamamlarsak daha iyi sonuçlar alacağımıza eminim. Damla sulama çeltikle tarlamı hemen yarın sürüp ikinci ürün olarak yem bitkisi ekeceğim. Buda bizim için tarihi bir fırsattır.
Damla sulama ile çeltik yetiştiriciliğini Gönen ve Biga’da inceleyip bizi de teşvik eden Köy TV Program Yapımcısı Vural Yeşilyurt'a, DSİ 7. Bölge Müdürlüğüne, Bafra DSİ Proje Müdürlüğüne ve Bafra Altınkaya ile Kızılırmak Sulama Birlikleri çalışanlarına çok teşekkür ederim." dedi.

Çeltik üreticisi Besim Özaydın, damla sulama sistemi ile  bu yıl 55 dönümlük bir arazide çeltik ekimi gerçekleştirdiğini, gelecek yıl 120 dönüm arazide damla sulama çeltik ekimi yapacağını da sözlerine ekledi.

 

Haber - Foto: Vural Yeşilyurt

ETİKETLER : Çeltik damla sulama hasat pirinç
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.