DSİ'DEN 7 MİLYON BALIK YAVRUSU

Amasya'nın Suluova ilçesinde bulunan Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda bu yıl üretilen 7 milyon pullu sazan yavrusunun baraj, göl ve göletlere bırakılmak üzere çeşitli illere gönderilmesine başlandı.
Bu haber 2019-10-07 15:03:32 eklenmiştir.

 

Amasya'nın Suluova ilçesinde bulunan Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda bu yıl üretilen 7 milyon pullu sazan yavrusunun baraj, göl ve göletlere bırakılmak üzere çeşitli illere gönderilmesine başlandı. İlk etapta 800 bin adet balık Altınkaya Baraj Gölü'ne gönderilmek üzere yola çıktı.

 

Devlet Su İşleri (DSİ) bünyesinde bulunan ve değişik boyutlarda 41 havuzun bulunduğu merkezde yumurtlama dönemine gelen anaç balıklara hipofiz hormonu uygulanarak sağım tekniğiyle tam kontrollü üretim metotları yapılırken Haziran-Temmuz aylarında 7 milyon adet pullu sazan larvası elde edilip ekim ayına kadar beslenmesi sonrası 4-6 cm boyutlarına geldiği zaman programlanan baraj, göl ve göletlerine atılması gerçekleştiriliyor. Samsun, Trabzon, Sivas, Kayseri ve Artvin bölgelerinde yapılan baraj ve göletlerin balıklandırılması da Yedikır Balıkçılık tesisinden yapılırken 1990 yılından 2019 yılına kadar 110 milyon adet pullu sazan yavrusu bu bölgelerdeki baraj ve göllere bırakıldı. Bu yılki dağıtım çalışmalarının ilk etabında 800 bin adet balık Altınkaya Baraj Gölü'ne gönderilmek üzere yola çıktı. Program dahilinde ay sonuna kadar toplam 7 milyon balığın çeşitli illere dağıtımının yapılması planlanıyor.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol da, Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda inceleme gerçekleştirerek Devlet Su İşleri (DSİ) yöneticilerinden faaliyetlerine ilişkin bilgiler aldı. DSİ 7. Bölge Müdürü Nazmi Koçak, DSİ Genel Müdürlüğü İşletme Bakım Daire Başkanı Dr. Mehmet Uğur Yıldırım ve Suluova Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz'ın da yer aldığı incelemede, DSİ 73. Şube Müdürü Turgut Yorulmaz'dan merkezdeki su ürünleri üretim ve besleme, balıklandırma çalışmaları ile limnolojik etüt çalışmaları faaliyetleri hakkında bilgi alan Vali Varol, çalışmalarında başarılar diledi.

njllhjljt01qo4l2w1.jpg

 

AMASYA VALİSİ OSMAN VAROL YEDİKIR SU ÜRÜNLERİ İSTASYONUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda inceleme gerçekleştirerek, DSİ yetkililerinden yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgiler aldı.

Amasya Valisi Dr. Osman VAROL'a, DSİ İşletme ve Bakım Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Uğur YILDIRIM, Bölge Müdürümüz Nazmi KOÇAK, Bölge Müdür Yardımcımız Serkan KAMAN, İşletme ve Bakım Şube Müdürü Selçuk GÜL, Arazi Toplulaştırma ve TİGH Şube Müdürü Mükerrem ÖĞÜT, DSİ 72. Şube Müdürü Ali ÇETİNKAYA, DSİ 73. Şube Müdürü Turgut YORULMAZ ve DSİ 75. Şube Müdürü Mehmet KURUL incelemelerde eşlik etmişlerdir.

DSİ tarafından, 1989 yılında Suluova ilçemize 10 kilometre uzaklıkta bulunan Yedikır Barajı mansabında 150 da alana kurulan ve su ürünleri üretim ve besleme, balıklandırma çalışmaları, limnolojik etüd çalışmaları faaliyetleri gerçekleştirmekte ve değişik boyutlarda 41 adet havuz bulunmaktadır.

İstasyonda üretilen pullu sazan yavruları, baraj, göl ve göletlere bırakılmak üzere çeşitli illere gönderilmektedir. 05 Ekim Cumartesi günü 800.000 yavru Altınkaya Baraj gölüne atılmak üzere Yedikır Su ürünleri üretim istasyonundan gönderilmiştir.

 

 

 

 

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.