USTASINDAN ÇIRAĞINA MİRAS KALAN LEZZET

Samsun'un Bafra İlçesinde orta kuşağın çok yakından tanığı, Salim Usta Kibaroğlu Sineması sokağında bulunan mütevazi dükkanında birbirinden
Bu haber 2019-09-02 12:16:47 eklenmiştir.

 

lezzetli yemeklerinin yanı sıra, her sabah 04-09 saatleri arası bakır kazanda pişirdiği işkembe çorbası ise bayat ekmekle servis edilerek yiyenlerin bağımlısı olduğu, işkembe çorbası Salim Usta'nın vefatıyla birkaç yıl ara verilmişti. Bende 1980'li yıllarda Kibaroğlu Sinemasında makinist olarak çalıştığım senelerde, rahmetle andığım Salim Usta'nın o lezzetli işkembe çorbasından içmek için sabahın erken saatinde lokantasına giderdim. Erken giderdim ki, çünkü sabah saat 9' da o koskoca kazandaki çorba bitmiş olurdu.

"Midenin yaması, İşkembe çorbası"

Büyüklerimiz, "işkembe çorbası, midenin yaması" derlerdi. Salim Yeter (usta) yaşamı boyunca bir çok çırak yetiştirdi. Bunlardan biri ise Kenan Başer !

Usta Salim Yeterden miras kalan işkembe çorbasının kalitesinden ve lezzetinden ödün vermeden, yaklaşık 15 yıldır Bafra Tekel Caddesinde Halis Köftecide efsane lezzet işkembe çorbasını sevenlere ve yeni kuşaklara servis ediyor.

Birkaç kez işkembe çorbası içmeye gittim. Çorbadan sonra çıraklık ve ustalık döneminden çok yakından tanıdığım, Kenan Usta çay söyledi. Çayımızı içerken eski günlerden de söz ettik. Tam çıkarken Kenan Usta'ya sordum, eskiden çorba içerken bayat ekmek ile içerdik. şimdi ise çıtır çıtır taze ekmek veriyorsun çorba ile bir ekmek yedim. Gerçi ekmek eskiye göre çok küçüldü ama dedim; Kenan usta sözümün bitmesini beklemeden, abi isteyenlere bayat ekmek de veriyoruz bir sonraki gelişinde bayat ekmek veririz dedi.  

Demek ki, büyüklerimiz bize göre daha az ekmek tüketiyorlarmış. Rahmetli Salim Usta'nın o lezzetli işkembe çorbasını, o damak tadını özleyenler hafta içi her gün  Bafra Tekel Caddesinde Halis Köfteci'de Kenan Usta'dan içebilirler.  

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.