SAMSUN'DA DAMLA SULAMA İLE ÇELTİK ÜRETİMİ BAŞLADI

TRT Bafra Temsilcisi ve Köy TV Program yapımcısı Vural Yeşilyurt, DSİ 7. Bölge Müdürü Nazmi Koçak'ı Samsun'da makamında ziyaret etti. Yaklaşık bir saat süren ziyarette konu ise Damla sulama ile çeltik üretimi oldu.
Bu haber 2019-08-31 14:17:52 eklenmiştir.

Koçak, "Damla Sulama İle bu yıl ilk defa Çeltik Üretimine Başlandı"  

 Balıkesir'in Gönen ve Çanakkale'nin Biga İlçelerinde yaklaşık dört yıl önce damla sulama sistemiyle, özellikle eğimli arazilerde gerçekleştirilen çeltik üretim şeklini yerinde görüp bilgi edinmek için, Bafra Altınkaya ve Kızılırmak Sulama Birlikleri adına, Bafra Kızılırmak Sulama Birliği Müdürü Ziraat Mühendisi Bekir Kaya'nın, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından görevlendirildiği, çeltik üretiminde ezber bozan uygulama hakkında edindiği bilgilerin ışığında, Bafra ovasında bir çiftçimizin, 55 dekarlık arazisinde bu yıl ilk defa damla sulama ile deneme çeltik üretimine başlandığı belirtildi.

ÇOK SU ÇOK ÜRÜN DEĞİLDİR !

DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, bu yıl ilk defa, Bafra ovasında başlatılan damla sulama ile deneme çeltik üretiminde şimdiye kadar yaptıkları gözlemlerde çok olumlu gelişmelerin olduğunu ifade ettiler.

BAFRA'DA ÇELTİK ÜRETİMİNDE EZBER BOZUYORUZ !

DSİ 7.Bölge Müdürlüğü yetkilileri, damla sulama ile çeltik üretiminde %80 su tasarrufunun sağlanacağını belirttiler. Ayrıca bu sistem ile tarlada lazer, kaş, tava gibi uygulamalara gerek kalmayacağını, üreticilerin tohumdan, yakıttan, işçilikten, ilaç ve gübreden büyük oranda tasarruf sağlayacaklarını vurguladılar.Hasat zamanı biçerdöverin palet takmasına gerek kalmadan buğday hasat eder gibi kolayca hasat yapılabileceği açıklandı.

İlgililer, Bafra ovasında sulu tarımın, özellikle çeltik üretiminin sürdürebilirliği ve su tasarrufu ile birlikte üretim maliyetlerini düşürecek olan, damla sulama ile çeltik üretiminin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirttiler.

Günün anısına çekilen resim karesinde yer alan isimler ise soldan sağa Bafra Kızılırmak Sulama Birliği Müdürü Bekir Kaya, DSİ 7. (Samsun) Bölge Müdürlüğü İşletme Bakım ve Onarım Şube Müdürü Selçuk Gül, DSİ 7. (Samsun)  Bölge Müdür  Yardımcısı Serkan Kaman, DSİ 7. (Samsun) Bölge Müdürü Nazmi Koçak ve TRT Bafra Temsilcisi ve Köy TV Program yapımcısı Vural Yeşilyurt. 
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.