Eski Muhtar Ağa Oldu

Samsun'un Bafra İlçesine Bağlı Bengü Mahallesinde Bengü Yayla Şenlikleri Yapıldı.
Bu haber 2019-07-15 17:03:29 eklenmiştir.

 

Bafra Bengü ve civar köyleri yardımlaşma ve kültür derneği tarafından  bu yıl 27. Düzenlenen , Bengü Yağlı Güreşleri ve Yayla Şenliklerin de yapılan açık artırmayı Bengü Köyü eski Muhtarı Bahri Önder 55 bin TL karşılığında 2019 yılı güreş ağası Mehmet Aktürk'den alarak, 2020 yılı Bengü güreş ağası oldu.

Bengü Güreş Ağası Bahri Önder duygularını şöyle ifade etti, "Uzun yıllar Bengü köyümüze Muhtar olarak hizmet ettim. Bu günde Allah Nasip etti. Bengü güreşleri Ağası oldum. Hedefimiz ata sporumuzu gelecek nesillere aktararak bu geleneğimizi sürdüreceğiz" dedi.

Bafra Bengü ve civar köyleri yardımlaşma ve kültür derneği Başkanı Erdem Bakır, Büyüklerimizden devraldığımız bu görevi yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz.  Geçmişten günümüze geleneksel hale getirilen Bengü yayla şenliklerimizi gelecek nesillere aktarırken, yılda bir kere de olsa gurbetteki hemşerilerimizin sılayı rahim yaparak doğup büyüdükleri toprakları ziyaret etmelerine ve hısım akrabaları ile buluşmalarına vesile olmaya çalışıyoruz. Bu yıl 27. Düzenlediğimiz Bengü yayla şenliklerine gerek maddi, gerek manevi destek veren tüm dostlarımıza gönülden teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

Şenliklerde Piknik yapma fırsatı bulan aileler ise yaktıkları ateşte ızgara yaparken, semaverde demlenen çayın ardından mısır da közleyen aileler kurdukları hamaklarda uyku uyudular. 

Başpehlivan ile birlikte toplam 400 güreşçi er meydanında yerini aldı. Rakiplerini eleyerek Baş pehlivanlık finaline kalan, Hasan Çevik ve Mesut Aşkın Er meydanında Baş Pehlivanlık için kıyası mücadele eden Güreşlerden Hasan Çevik rakibi Mesut Aşkın'ı yenerek Bengü güreşleri başpehlivanı oldu.

Bengü güreşlerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun  AK Parti İl Başkanı Av. Erhan Aksu, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Emniyet Müdürü Süleyman  Gökay Gökdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Bafra İlçe Başkanı Barbaros Turna, CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin, Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Dursun, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar, Sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda güreş severler katıldı.

 

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.