SINIR KOMŞUMUZUN TARIM BAKANI SAMSUN’A GELDİ

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanı ve beraberindeki heyet, su ürünleri yetiştiriciliğinin nasıl yapıldığını yerinde öğrenmek amacıyla Samsun'a geldi. Üç gün boyunca Samsun'da teknik incelemelerde bulunan heyet, sektör temsilcilerine ülkelerine yatırım yapmaları çağrısında bulundular.
Bu haber 2019-06-15 14:43:46 eklenmiştir.

 

 

Gürcistan Acara Özerk Bölgesi Heyeti incelemelerinin ilk gününde, Samsun Tarım İl Müdürlüğünü ziyaret etti. Tarım Bakanlığı Yetiştiricilik Daire Başkanı Özerdem Maltaş'ın da hazır bulunduğu ziyarette Tarım İl Müdürü Nail Kırmacı ve daire müdürleri tarafından Samsun'daki su ürünleri yetiştiriciliği ve Samsun'un bu sektördeki durumuyla ilgili bilgi verilen heyet, 3 günlük gezi çerçevesinde Canik Balıkçı Barınağı başta olmak üzere Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Valiliği ziyaretlerinin ardından Samsun Veteriner Enstitüsü Müdürlüğü, Sataş Su Ürünleri İşletmesi, Yeşil Küre Organik Üretim Tesislilerinin yanı sıra Yakakent, Bafra Derbent Baraj Gölü’ndeki ve Sinop'taki su ürünleri yetiştiricilik tesisleri ile Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesini de ziyaret ettiler.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, “ Ürettiğimiz ürünün kalitesi ortada. Biz Norveç’e, Japonya’ya, İspanya’ya, Amerika’ya su ürünleri ihraç eden bir ülkeyiz. İlimizden de bu ihracatlar yapılabiliyor. Misafirlerimizin öncelikleri balıkçılık ve su ürünleri olsa da bunların yanına diğer ürünlerimizi de tanıtmaya çalıştık. İnşallah daha güzel ilişkiler içerisinde diğer alanlarda da işbirliğinin arttırılmasına yönelik bir çalışma olacak.” dedi.

 

 

Ziyareti değerlendiren, Yeşilküre Organik Üretim Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, “Birçok ülkeye ihracatımız var. Gürcistan’ın Avrupa Birliği’ne müracaatı var. Avrupa bu konuya olumlu bakıyor. O yüzden Gürcistan’da bazı standartlar, demokrasi, yatırımlarda güvenceler iyi noktalara doğru gidiyor. Bu nedenle bizim açımızdan Gürcistan’da yatırımlar mümkün gibi görünüyor.” dedi.

 

 

Samsun-Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği ve Kuzey Su Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Osman Parlak, Batum’da, Acaristan’da ve Gürcistan’da değerlendirilebilecek sular ve barajların olduğunu söyledi.  Parlak, “Özellikle Batum ve civarı denizde kafesler kurulabilir. Akarsular var, bunlar değerlendirilebilir. Elbette bazı hukuki mevzuatların düzenlenmesi gerekiyor. İşadamlarına sağlanan destekleri bilmemiz gerekiyor. Bu,  bir başlangıç. Sonuçta adımlar atıyoruz. Bu adımların hem dostlukla ilgili iyi ilişkilerle ilgili hem de ekonomik olarak gelecekte bir değer meydana getirmek, bir değer yaratmak için olumlu ve önemli olduğunu düşünüyorum. Zaman içinde gelişmeler nereye kadar gidecek hep birlikte göreceğiz.” diye konuştu.

 

Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, “ Bu gezideki amacımız iki ülke olarak birlikte ne yapabilirizi  değerlendirmektir. Yaptığımız bu teknik gezide sadece su ürünleri değil, diğer tarımsal üretim sahalarını da ziyaret etmemiz çok faydalı oldu.  Bu tahsislerimizi görmek bir Türk vatandaşı olarak Türkiye’yi temsil eden biri olarak gerçekten gurur verici. İnşallah iki ülke arasında yapılacak karşılıklı yatırımlar daha da ilerlesin daha da gelişsin istiyoruz.”dedi.

 

Acaristan Tarım Bakanı Tite Aroshidze,  “İki ülke arasında mucizevî olan çok güzel bir dostluk ve dayanışma var.  Bu dostluğu her alanda geliştirmemiz gerekiyor. Bizim bir atasözümüz var: ‘ İyi dostlar birbirleriyle omuz omuza verirse köprüler ve yollar inşa ederler, geleceğe taşıyacak köprüler ve yollar.’ Dolayısıyla biz ortak fayda sağlayacak şekilde ilişkilerimizi bu şekilde devam ettirirsek , geliştirirsek  biz gerçekten de gelecekte çok güçlü  olacağız.” dedi. Bakan Aroshidze, Samsun'daki sektör temsilcilerine Gürcistan'a yatırım yapmaları konusunda çağrılarını yineledi.

 

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.