Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Çeltik Üretiminde Ezber Bozan Uygulamayı Takibe aldı.

Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğüne Bağlı Bafra Altınkaya ve Kızılırmak Sulama Birlikleri Başkanı ve DSİ Bafra Proje Müdürlüğü İşletme Bakım ve Makine ikmal Baş Mühendisi Önder Çırak, Bafra ovasında sulu tarımın özellikle çeltik üretiminin sürdürebilirliği ve su tasarrufu ile birlikte üretim maliyetlerini düşürecek olan, Damla sulama ile çeltik üretimini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.
Bu haber 2019-05-28 16:31:36 eklenmiş ve 1343 kez görüntülenmiştir.

Bafra Altınkaya ve Kızılırmak Sulama Birlikleri Başkanı ve DSİ Bafra Proje Müdürlüğü İşletme Bakım ve Makine ikmal Baş Mühendisi Önder Çırak,  “Ticari anlamda Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi yapılan, Balıkesir'in Gönen ve Çanakkale'nin Biga İlçelerinde gecen yıl teknik bilgi ve incelemelerde bulunmak üzere, Bafra Kızılırmak Sol sahil Sulama Birliği Müdürü Ziraat Mühendisi Bekir Kaya 5 günlük teknik gezi gerçekleştirmiştik. Bu yılda Toprak hazırlığı, çeltik ekimi ve Damla sulama borularının kurulumu çekimleri birlik müdürümüz Ziraat Mühendisi Bekir Kaya ile birlikte tamamlanmıştır. Çok yakında yayına girerek geniş kitlelere ulaştıracağız” Dedi. Çırak sözlerini şöyle sürdürdü. “Çok su, Çok ürün değildir. Suyu bitkimizin ihtiyacı kadar kullanınız” Bu vesileyle 2019 yılız tarım sezonunuz bereketli olsun. Yakında idrak edeceğimiz Ramazan bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum”   

   

 

Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğüne bağlı, Bafra Altınkaya ve Kızılırmak Sulama Birlikleri adına Bafra Kızılırmak Sol sahil Sulama Birliği Müdürü Ziraat Mühendisi Bekir Kaya, Çeltik Üretiminde Ezber Bozan Uygulama hakkında Bafra çiftçisinin de bilgilendirilmesi adına gecen yıl başlatılan çalışmalarda sezon itibarıyla toprak hazırlığı, ekimi ve sulama sistemlerinin kurulumunu kayıt altına alamadıklarını, yarım kalan çalışmalar için,  Balıkesir’in Gönen ve Çanakkale'nin Biga İlçelerine gittiklerini belirtti. Kaya, “Çeltik ürününde damla sulama tekniği ile yüzde 60-70 oranında daha az su kullanılarak su tasarrufu ve üretim girdileri de önemeli ölçüde düşüyor. Damla sulama ile Çeltik üretimi Lazer, Tava, Kaş, Yabancı ot mücadelesi ve günlerce keçen yapmaya son veren bir üretim şeklidir. Bu uygulamayla yamaç ve meyilli arazilerde suyun olduğu her yerde, Çeltik üretimi yapılmasına imkan veriyor. İşçilik ve maliyetleri hissedilir derecede düşüren uygulama sadece meyilli arazilerde değil, düz arazilerde de mümkün. Bilindiği gibi, Ülkemiz su zengini bir ülke değil. Bu bilinç ile var olan suyumuzu israf etmemeliyiz. Her yeniliğe açık olan bölge çiftçimiz, yayın ve duyurularımızdan sonra az da olsa bu yıl ilk olarak damla sulama ile çeltik üretimine başlamaları ise sevindirici” dedi.

 

 Müdür Kaya, "Mevcut su kaynaklarımızı ihtiyacımız kadar kullanmalıyız. Bafra Ovasında çeltik ekimi yüzde 13 olarak belirtildiğinden Bafra ovası sulama projesi ‘de buna göre yapılmıştır.  Bu gün geldiğimiz noktada ise Bafra ovasında çeltik ekimi yüzde 80'in üzerinde gerçekleşmektedir. Tabi buda demek oluyor  aşırı suya ihtiyaç duyuluyor. Burada gördük ki, Damla sulama ile çeltik üretiminde su tüketimi neredeyse 5 bir  oranına düşmüş. Yani iki günde bir 3-4 saatlik sulamayla mükemmel bir çeltik üretimi gerçekleştirmek mümkün. Sulama saati toprak yapısına göre düşer veya yükselebilir. Yine söylüyorum Tarla hazırlığında lazer yok, keşen yok, kaş yapmak yok, tohum ıslamak yok,

Yabancı Ot mücadelesi ise toprak hazırlığında soğan ilacı ile başlıyor. Hazırlanan tarlaya çeltik buğday gibi kuru olarak buğday mibzeri ile ekiliyor peşine gobil çekildikten sonra Damla sulama boruları, 70 cm aralıklarla çekiliyor.  Diye konuştu.

 

Öte yandan Balıkesir’in Gönen İlçesinde çeltik üretimi yapan Nizamettin Kocaaktaş, gecen yıl ilk olarak damla sulama usulü ile çeltik üretimi yaptığını söyledi. Kocaaktaş, “ meyilli arazimde buğday ekiyordum. Ama son yıllarda ektiğim tohumu bile alamıyordum. Sonra damla sulama ile çeltik üretimi yapmaya karar verdim. 45 bin tele harcayarak karşılığında 95 bin liralık çeltik ürünü satarak para kazandım. Herkese tavsiye ediyorum” dedi.

 

Osman Pazar Çiftçilerinden İsmail Cambaz, Damla sulama ile çeltik üretiminde tarla hazırlığının tıpkı buğday ekimi gibi hazırlandıktan sonra dönüme 20 kilo düşecek şekilde çeltik tohumunun kuru olarak buğday mibzeriyle ektiklerini söyledi.

 

Köymak Tarım Makinaları yetkilisi Recep Ergen, “diğer tahıl ürünleri gibi, Çeltik ekiminde de mibzerle ekimde metrekareye düşecek tohum ve kalibrasyonu istediğimiz gibi belirleyebiliyoruz. Elle ekime göre Mibzerle ekimde kardeşlenme, tane iriliği  ve kalite yönünden artış sağlamaktadır ”dedi.

 

ETİKETLER : DSİ SAMSUN ÇELTİK BAFRA SULAMA BİRLİĞİ
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.