DEDENİN SOFRASINA BUYUR EDİLDİK

Hükümet caddesi üzerinde bulunan Çavuşoğlu Market İşletme Müdürü Burhan Dede, Sosyete simitçisi Tuncay Peşin’in ortaklaşa hazırladıkları sabah kahvaltı sofrasına buyur edildik.
Bu haber 2019-05-02 12:31:36 eklenmiş ve 481 kez görüntülenmiştir.

 

Sabah saat 07’ de oturduğumuz kahvaltı sofrasında, ilçemizde geçmişte çarşı esnafları dükkân komşularıyla birlikte sabah kahvaltısı yaparlardı. Bu günlerde ise bu kültür yok oldu.  

Vatandaşların ihtiyacını gidermek amacıyla şehre geldiklerinde ilk uğradığı yer olan ilçemizin farklı yerlerinde açılan AVM'lere gitmesi ise küçük esnaf kültürüyle birlikte, tütün satışına kadar veresiye isteme kavramını da yok etti.

Ne güzeldi o günler; Sabah birlikte kahvaltı yapan esnaf, sıkıntıda olan esnaf arkadaşlarının sıkıntısını gidermek adına çözüm yolları aranırdı. Birlikte yapılan sabah kahvaltısının ardından, höpürtülerek içilen kahvelerin ardından o saate kadar siftah yapmayan komşunun iş yerine bereket için bozuk para atılır ve herkes işyerine geçip günlük yaşamlarına devam ederdi.  

İlçedeki esnaf, yıllardır ekmek parası kazandıkları mekânda, geçmişte ustalarından öğrendikleri kültürü genç kuşağa aktaramadan iş yapamadıkları için kepenk çekmek zorunda kaldılar.

Teşekkürler Çavuşoğlu Market İşletme Müdürü Burhan Dede,  Teşekkürler Sosyete simitçisi Tuncay Peşin bey bana bu güzelliği yaşattığınız için.

ETİKETLER : BAFRA SAMSUN KAHVALTI SOFRA SİMİT MARKET ESNAF TUNCAY HÜKÜMET CADDE
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.