Ovaya Su 1 Mayısta Salınacak

Samsun - Bafra Kızılırmak Sol Sahil Sulama Birliği, sezon öncesi Çalışan personele Moral ve Motivasyon yemeği geleneğini sürdürdü.
Bu haber 2019-04-28 12:54:20 eklenmiştir.

 

Bafra Kızılırmak Sol Sahil Sulama Birliği İkiztepe Şantiyesinde bu yıl beşincisi gerçekleştirilen, Moral ve Motivasyon yemeğine Bafra Altınkaya Sağ Sahil ve Kızılırmak sol sahil sulama birlikleri Başkanı Ziraat Mühendisi Önder Çırak, Bafra Kızılırmak sol sahil sulama birliği İşletme Müdürü Ziraat Mühendisi Bekir Kaya,  Bafra Altınkaya Sulama Birliği İşletme Müdürü Ziraat Mühendisi Serkan Temizel,  Bafra DSİ Bafra Kızılırmak sol sahil sulama birliği Eski Başkanı Kemal Nair, Eski Başkan yardımcısı Erol Kaya, Birlik çalışanları ve bazı muhtarlar katıldı.

 

Bafra Altınkaya Sağ Sahil ve Kızılırmak sol sahil sulama birlikleri Başkanı Ziraat Mühendisi Önder Çırak, Teşekkür ederek başladığı konuşmasında önceki başkan Kemal Nair tarafından 4 yıl önce başlatılan, birlik çalışanlarıyla sezon öncesi toplu halde yemek yemeyi geleneksel hale getirildiğini, bu geleneği ara vermeden sürdüreceklerini söyledi. Başkan Çırak, " Mayıs ayının ilk haftasından itibaren kanalarımıza suyumuzu salarak, 2019 sulama sezonumuzu açmış olacağız. Birlik olarak 2019 sulama sezonumuza hazırlıklarımız kanal ve kanalet bakım ve onarımın yanı sıra bir önceki sezonda tespit ettiğimiz suyun yetersiz kalan noktalarına pompalar yerleştirdik. Bilindiği gibi bu çalışmalarımız 10. Aydan itibaren başlayarak yaklaşık 8 ay sürüyor. Amacımız geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda sorunsuz bir sulama sezonu geçirmektir. Çiftçilerimizin her yıl olduğu gibi bu yılda sulama görevlileri ile uyum içerisinde çalışmaları durumunda hiçbir sorun yaşanmayacaktır. 2019 yılı sulama sezonumuz çiftçilerimize, bölgemize hayırlar getirmesi dileğiyle bol ve bereketli bir yıl olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

 

 Daha sonra söz alan Bafra Kızılırmak sol sahil sulama birliği İşletme Müdürü Ziraat Mühendisi Bekir Kaya, Bölge çiftçilerine uyarıda bulunarak Kanal ve kanaletlerin kenarlarına fidan dikmemelerini, dikilen bu fidanların ilerleyen yıllarda kök yapısının gelişmesiyle birlikte kanal ve kanaletlerin çatlamasına ve kırılmasına neden olduğunu, çiftçilerin bunu göz önünde bulundurmalarını istedi. Müdür Kaya, "Değerli çiftçilerimiz, Zirai mücadelede kullandığınız  tarım ilacı  boş kutularını kanallarımıza veya kıyı diplerine gelişi güzel atmayınız. bu tutumunuz hem çevreyi hem de doğayı kirleterek zarar veriyorsunuz. Sizlerden ricam ise kullandığınız boş tarım ilacı kutularını tarla kenarında bir çukur açarak  toprağa gömmenizdir" dedi. 

 

 

Bekir Kaya, Sorumluluk sahasında 100 bin  dekar alanda sulu tarım yapılması için yaklaşık bin 200 kilometre kanla, kanalet ve  drenaj kanallarında bakım onarım gerçekleştirdiklerini vatandaşların kanal ve kanaletlere zarar verecek atık maddeleri dökmemelerini söyledi.   

 

-

-

-

-

-

-

 

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.