ÖRENCİK ORTAOKULU SIFIR ATIK DÖNÜŞÜM TESİSLERİ' NDE

Bafra Öerncik Ortaokulu " Sıfır Atık Projesi " kapsamında; Fen Bilgisi Öğretmeni Emine DEMİR, 6 / A Sınıfı öğrencileri ile atıkların dönüşümünü yerinde incelemek ve konu ile ilgili daha da bilinçlendirmek için atık dönüşüm tesislerini ziyaret ettiler.
Bu haber 2019-04-08 13:56:00 eklenmiş ve 173 kez görüntülenmiştir.

 

Öğrenciler burada,sıfır atıkların çevreyle olan ilgisi gibi çeşitli konularda bilgi edindiler ve bu bilgileri; günlük yaşantımızda en iyi ve doğru şekildekullanmateknik ve özelliklerini öğrendiler.

Okul Müdürü İhsan BULUT "Öğretmenimiz Emine Demir hanıma ve öğrencilerimize; bu konuda elinden gelen gayret ve samimiyeti gösteren tesis yetkililerine teşekkür ediyoruz. " dedi.

kw1u5a39sfbvhgirj6ks.jpg

“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

px39dw9tm4uikmkv0sd4.jpg

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

fmpaekbhnecc2pslnd.jpg

Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

Verimliliğin artması,
Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

 psogfm3rmgkhcwxs9eav.jpg

oi7errm4n4ci1hzdtwo.jpg

165ufmp2qfp34onizmm.jpg

Haber. Oktay ZERRİN- Bafra

 

ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.