100 BİN KİŞİLİK KANGURU MATEMATİK SINAVI !

Kanguru Matematik Sınavı' na 100 bin kişi katılmış olup; 2019 Yılı Sınavı' na ilçemiz Bafra' dan Altınkaya Anadolu Lisesi de iştirak etti.
Bu haber 2019-04-04 17:37:57 eklenmiştir.

 

Kanguru Matematik Sınavı sonuçlarınınise 10 Nisan2019 tarihinde açıklanacağı duyuruldu.

Ayrıca, Final Sınavları da 4 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak.

p0z68k5w727ycoj38t.jpg

KANGURU SINAVI NEDİR ?

Ülkemizde Kanguru

Türkiye’de Kanguru sınavı şimdiye kadar yaygın bir şekilde uygulanmadı. Buna rağmen Avrupa ülkeleriyle ilişkileri olan kimi okullar bu sınavlara diğer ülkeler üzerinden kayıt olarak girmekte ve önemli başarılar elde etmekteydi. Bu da ortaya garip bir durum çıkarmaktaydı: Türkiye’den katılan öğrenciler başka ülkeler adına, başka dilde sınavlara giriyordu. Sınırlı sayıda öğrenci ile katıldığımız eski yarışmalardan alınan önemli başarılar ve bu başarılar ile ilgili yapılan yayınlar bu sınavın belli oranda tanınmasına da yol açtı. Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli okullardan matematik öğretmenleri ve farklı üniversitelerden akademisyenleri Kanguru Matematik sınavını Türkiye'ye kazandırmak için girişimde bulunarak sınavın Türkiye'de uygulanmasının yolunu açtılar. Şimdi artık Türkiye’de de Kanguru sınavı Türkçe olarak organize edilmeye başladı. 2015 yılında gerçekleştirilen, duyurusu sınırlı olarak yapılan, pilot uygulamamıza tüm Türkiye'den 13 bine yakın öğrenci katıldı. Her yıl Sınav Uygulayıcısı okullar ve Sınav Merkezi kurumlar belirleniyor ve bu okullardan öğretmenlerin katılımıyla Danışma Kurulu oluşturularak Kanguru sınavı tüm Türkiye'de organize ediliyor. Kanguru Matematik Sınavı sorularının özgünlüğü ve yaygın uygulanışı ile önemli bir akademik çalışma. Bu çalışmayı Türkiye'de organize etmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na da başvurulmuş ve sınavın duyurusu ve organizasyonu noktasında bakanlık onayı da alınmıştır. 2016 yılında ise katılımcı okul ve öğrenci sayısı 27 bine yaklaşmıştır. 2016 yılında Kanguru sınavı Türkiye'de 30 ilden fazla ilde uygulanarak önemli bir yaygınlık kazanmıştır. 2017 Sınavımıza ise 51 ilden 400'den fazla okul katılmıştır. Katılan öğrenci sayısı 2017 yılında 35 bine yaklaşmıştır. Sizin de kurumunuzu Sınav Merkezi yapmanız veya sınavımızı okulunuzda uygulamanız bu önemli akademik çalışmanın Türkiye’de de gelişmesine destek vermeniz açısından önemli olacaktır.

Uluslararası Kanguru Matematik Sınavına Okul olarak katılın;

Kanguru Matematik sınavlarına 3 şekilde katılım mümkün.

1) Sınav uygulayıcı okul olarak; sınavı kendi öğrencilerinize kendi okulunuzda uygularsınız. 17-20 Mart arasında istediğiniz tarih ve saatte sınavı uygulayabilirsiniz.

2) Sınav Merkezi olarak; Sınavı kendi öğrencilerinize yukarıdaki gibi uygulamanın yanısıra dışarıdan sınava katılacak öğrencilere de evsahipliği yaparsınız. Okulunuz dışarıdan gelen öğrencilere 18 Mart 2017 cumartesi günü sınavı uygular.

3) Bireysel katılım; Sınav okulunuzda uygulanmayacak ise, öğrencileriniz sitemizdeki bireysel kayıt bölümünden kaydolarak  seçecekleri herhangi bir Sınav Merkezimizde sınava katılabilirler.

e1vu6i80210rudjmqjgo.jpg

Haber: Oktay ZERRİN- Bafra

ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.