Tosuner, "Bafra'ya Tarım Müzesi Kurulmalı"

Samsun'un Bafra İlçesinde yaşayan Sabri Durmuş çeyrek asırdır biriktirdiği 3 bin eseri, babasının adına açtığı, "Yakup Durmuş Müze Evi" adıyla müzede sergiliyor.
Bu haber 2019-03-27 13:13:35 eklenmiştir.

 

Tarım aletleri, mutfak araç ve gereçleri, elektronik cihazların sergilendiği, Bafra, Yakup Durmuş Müze Evini ziyaret eden, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve Beraberindeki Ziraat Odası Tarım Danışmaları hayranlıklarını gizleyemediler. 

Başkan Tosuner, "çocukluğumuzda büyüklerimizin ve benimde bizzat kullandığım tarım aletlerini görünce çok duygulandım. O günden bu güne modern tarım aletleriyle tarımsal üretimi yan yana getirdiğimizde ülke olarak çok yol kat etmişiz.

Ben öncelikle Sabri Durmuş beyin babasının adına açtığı, Yakup Durmuş Müze Evi sayesinde Tarım aletleri, mutfak araç ve gereçleri, elektronik cihazlarını burada sergileyerek ahrete göçen babasının ismini ölümsüzleştirirken yeni kuşaklarında görmesine vesile olduğu için şahsım ve oda yönetim kurulu adına teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

 Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra'ya tarım müzesi yapılması için başta ilçe kaymakamımız ve diğer kuruluşlarla hareket geçeceklerini de sözlerine ekledi.

Yakup Durmuş Müzesini 3 bin eserle görücüye çıkaran Sabri Durmuş, geçmişi günümüze taşımak için yola çıktığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü. "Bu benim geçmişimize olan  saygımızın bir göstergesi olarak değerlendirdiğimden,  Annelerimizin, babalarımızın, komuşularımızın eşyalarını,Yakup Durmuş Müze Evi" adıyla meraklılarına sunuyorum. Bafra Ziraat Odası Başkanımız Osman Tosuner bey, Bafra'ya Tarım müzesi kurulması için çalışma başlatacaklarını söylemesi ize beni ziyadesiyle sevindirdi. Böyle bir oluşum gerçekleştiğinde ise yapılacak olan tarım müzesine bende fazla olan tarım aletlerinden verebilirim" dedi. 

Sabri Durmuş, bu eserlerin bazen insanlar tarafından  değerinin  bilinmediğine dikkat çekerek,  "Bakıyorsun sobada yakıyor. Değerini bilen arkadaşlarımız getiriyor onların üzerine isimlerini yazıyoruz" dedi.

Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Bereket Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.